Wiadomości

Uwaga na trudne warunki drogowe

Data publikacji 21.11.2022

Opady śniegu, śliskie i miejscami oblodzone jezdnie, gorsza widoczność – od kilku dni mamy do czynienia z takimi trudnymi warunkami na drogach Gdańska. W związku z tym policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę. Tylko w ciągu minionego weekendu w Gdańsku doszło do 50 zdarzeń drogowych, a najczęstszą ich przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Padający śnieg nie ułatwia życia kierowcom. Opady powodują zdecydowanie gorszą widoczność, a śliska nawierzchnia i zalegający śnieg powodują, że koła w każdej chwili mogą stracić przyczepność. W ciągu dwóch ostatnich dni na drogach Gdańska doszło do 50 zdarzeń drogowych, a ich najczęstszą przyczyną było niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami, niedostosowanie prędkości do warunków drogowych i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Opady śniegu powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj. Dlatego należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu od poprzedzającego pojazdu i dostosowaniu prędkości do tych trudnych warunków drogowych.

Brak rozsądku oraz skrajna nieodpowiedzialność była najprawdopodobniej przyczyną porannej kolizji na ul. Słowackiego. Kierujący skodą nie dostosował prędkości jady do panujących warunków na drodze i uderzył w tył jadącego przed nim audi. Podczas kontroli okazało się, że dowód rejestracyjny skody został zatrzymany i nie jest dopuszczona do ruchu. Ponadto opony w samochodzie miały nadmiernie zużyty bieżnik, dodatkowo jedna z przednich opon była letnia. Samochód nie posiadał też aktualnej polisy OC. Policjanci ruchu drogowego odholowali skodę na policyjny parking, a kierowca został ukarany wysokim mandatem oraz 10 pkt karnymi. Funkcjonariusze powiadomią o braku ubezpieczenia fundusz gwarancyjny, który może nałożyć karę kilku tys. zł.

Wsiadając za kierownicę samochodu, pamiętajmy o:

• odpowiednim przygotowaniu pojazdu – usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz szyb, tak aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia,
• zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź odpowiednio wcześniej,
• bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
• dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
• zmniejszeniu prędkości,
• zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
• unikaniu ostrego hamowania (na śliskiej nawierzchni lepiej hamować silnikiem),
• niewykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej sygnalizując
• zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

Powrót na górę strony