Wiadomości

Asza – nowy policyjny pies w gdańskiej komendzie.

Data publikacji 17.11.2022

Do załogi gdańskich policjantów dołączył pies o imieniu Asza. Czworonożny funkcjonariusz wraz ze swoim przewodnikiem sierż. Krystianem Narlochem po ukończeniu specjalistycznego szkolenia rozpoczęli służbę na terenie Gdańska i dbają o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta.

W Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku swoją służbę rozpoczął czworonożny funkcjonariusz Asza - niespełna dwuletni owczarek niemiecki.  Asza przez kilka miesięcy wraz ze swoim opiekunem sierż. Krystianem Narlochem szkoliła się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. To właśnie tam doskonaliła swoją sprawność fizyczną, niezbędną do pokonywania przeszkód, obrony przewodnika oraz podejmowania pościgu za przestępcą. Ćwiczyła również posłuszeństwo i opanowanie tak, aby zachować spokój w niebezpiecznych i stresujących sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim przewodnikiem. Zdobyte na szkoleniu umiejętności i wzajemne zaufanie wykorzystywać będą teraz w codziennej służbie na terenie Gdańska.
Asza to pies patrolowo-tropiący. Jej umiejętności to tropienie ludzkich śladów, które pomogą policjantom przy poszukiwaniu przestępców i osób zaginionych. Asza będzie też wspierała funkcjonariuszy m.in. podczas codziennej pracy patrolowej oraz zabezpieczaniu imprez masowych.
Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w policyjnym fachu. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.

Powrót na górę strony