Policjanci pomagają osobom bezdomnym.
Policjanci z wydziału prewencji gdańskiej komendy miejskiej, wspólnie ze streetworkerkami gdańskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, wczoraj przeprowadzili kontrole miejsc, w których mogły przebywać osoby bezdomne. Policjanci w ten sposób dotarli do potrzebujących z informacją o systemie pomocy i wsparcia.
Gdańscy policjanci kolejny raz wspólnie ze streetworkerkami gdańskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta skontrolowali miejsca, w tym pustostany, w których przebywały osoby bezdomne. Zdobyte w ten sposób informacje pozwolą zaktualizować dane dotyczące zjawiska bezdomności oraz pomogą w dotarciu do większego grona osób potrzebujących pomocy.
Przypominamy, że w każdej sytuacji ujawnienia miejsca nienadającego się do zamieszkania, w którym pomimo braku warunków sprzyjających bytowaniu nocują osoby bezdomne, należy powiadomić Policję, Straż Miejską lub Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, a także inne podmioty działające w tym zakresie na terenie miasta.
Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać do:
- MOPR w Gdańsku ul. K.Leczkowa 1A, tel. 58 342 31 50 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny jest w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8 do 17, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30.),
- Towarzystwo pomocy św.Brata Alberta ul. Floriańska 3 tel. 58 343 28 37 ( poniedziałek - piątek w godz. 07:00-15:00),
- Straż Miejska w Gdańsku, tel. alarmowy 986, Policja, tel.112.
Dodatkowo informacje o tym, gdzie przebywają osoby bezdomne, można zgłaszać za pomocą aplikacji na smartfony o nazwie Arrels. Kiedy zauważyliśmy osobę bezdomną, za pośrednictwem aplikacji Arrels wskazujemy lokalizację takiej osoby oraz odpowiadamy na inne pytania. Po kliknięciu ten pakiet informacji trafi do streetworkerów, którzy są wyszkoleni w specjalistycznej pomocy osobom bezdomnym.
Zachęcamy również do korzystania z mobilnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Za pomocą aplikacji w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować Policję o osobie bezdomnej wymagającej pomocy. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.