Wiadomości

Działania policjantów w rejonach cmentarzy.

Data publikacji 27.10.2022

Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych, w związku tym funkcjonariusze będą prowadzili działania, które rozpoczną się 28 października i potrwają do 2 listopada. Policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem wszystkich, którzy w tych dniach wybiorą się na groby swoich bliskich. W tym okresie zostaną także wprowadzone zmiany w ruchu w rejonie cmentarzy. Policjanci apelują o ostrożną i rozsądną jazdę.

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, podczas obchodów Dnia Wszystkich Świętych nad bezpieczeństwem wszystkich, którzy w tych dniach wybiorą się na groby bliskich, będą czuwali gdańscy policjanci. Funkcjonariusze będą prowadzili działania, które rozpoczną się 28 października i potrwają do 2 listopada. W tym czasie szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w okolicach cmentarzy widocznych będzie więcej patroli. Funkcjonariusze będą kierowali ruchem ulicznym, ponieważ przy największych gdańskich nekropoliach zmieni się organizacja ruchu, dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarza, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe.


Szczegóły dotyczące zmian w organizacji ruchu znajdują się na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni:
https://gzdiz.gda.pl/aktualnosci/wszystkich-swietych-2022-organizacja-ruchu-parkingi-wejscia-na-cmentarze-identyfikatory-praktyczne-informacje,a,5840

Podczas kilkudniowych działań funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać, czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Przy okazji każdej kontroli policjanci zwrócą szczególną uwagę na to, czy dzieci przewożone są odpowiednich fotelikach bezpieczeństwa, czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy i czy w pojazdy nie są przeładowane.

Wskazówki prewencyjne przed Dniem Wszystkim Świętych:
• Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
• Pamiętaj — polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, należy stosować się do jego polecenia.
• Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
• Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
• Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.
• Jeżeli tylko to możliwe udajmy się na cmentarze pieszo lub autobusami komunikacji miejskiej, a zaoszczędzimy sobie i innym stresów i problemów z parkowaniem.

Pamiętaj również o bezpieczeństwie osobistym:
- Na terenie cmentarzy „kieszonkowcy” uważnie obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki, odzież, rowery, itp. Obserwują również osoby oddalające się w celu np. nabrania wody lub wyrzucenia śmieci.
- Ta krótka chwila wystarczy, aby złodziej mógł dokonać kradzieży. Dlatego też - choćby tylko na chwilę oddalamy się - zabierajmy ze sobą swoją własność.
- Znajdując się w tłoku, torebkę miejmy przed sobą, najlepiej trzymając za pasek i przyciskając ją ręką do ciała.
- Nie wkładajmy portfeli i dokumentów do tylnych kieszeni spodni.

Zadbajmy, aby nadchodzące święta naszych bliskich zmarłych przebiegły bezpiecznie i spokojnie, w atmosferze zadumy i refleksji.


 

Powrót na górę strony