Przebiegał w miejscu niedozwolonym i został potracony przez motocykl
Mężczyzna, który przebiegał przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, został potrącony przez motocykl. Na skutek zdarzenia obrażeń doznał pieszy oraz kierujący motocyklem. Gdańscy policjanci apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Gdańscy policjanci prowadzą czynności w sprawie potrącenia mężczyzny, do którego doszło dziś po godzinie 07:00 na ul. Podwale Grodzkie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 46-letni obywatel Ukrainy przebiegał w niedozwolonym miejscu przez trzy pasy jezdni, od strony dworca kolejowego Gdańsk Główny w kierunku przystanku tramwajowego. Niestety, na trzecim pasie ruchu został potrącony przez motocykl, kierowany przez 44-letniego mężczyznę, który jechał w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Na miejsce natychmiast zostały skierowane służby ratownicze i policjanci gdańskiej drogówki. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wskazało, że kierujący był trzeźwy, natomiast pieszy był pod wpływem ponad 2 promili alkoholu. Nas skutek zdarzenia obrażeń doznał pieszy oraz motocyklista, którzy zostali przewiezieni do szpital na badania. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia drogowego.
Mundurowi apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają, że jezdnię należy przekraczać w określonych przepisami miejscach, zachowując przy tym zasadę ograniczonego zaufania.
Piesi powinni pamiętać, że zabronione jest:
• wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd - na przejściach dla pieszych, w miejscach innych niż przejścia dla pieszych;
• wchodzenie na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
• przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni;
• niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych;
• przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi;
• przebieganie przez jezdnię;
• naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza;
• naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni, obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi.
Piesi mają też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Pamiętajmy! Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
• zachować szczególną ostrożność,
• zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.
Niezwykle ważną zasadą wpływająca na bezpieczeństwo pieszych jest też respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Pamiętajmy. Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie albo nawet życie!