Gdańscy policjanci pomogli bezdomnej kobiecie
Gdańscy policjanci pomogli kobiecie, która od kilku miesięcy spała na ulicy, była zaniedbana, przygnębiona oraz głodna. Policjanci bez wahania wyciągnęli do niej pomocną dłoń i przewieźli do instytucji, dzięki której 26-latka otrzymała jedzenie, schronienie i wsparcie psychologiczne. „Pomagamy i chronimy” to nie tylko motto polskiej Policji, ale misja, którą funkcjonariusze wypełniają z dumą.
Policjanci w swojej codziennej służbie podejmują liczne interwencje, ścigają przestępców, czy też sprawców wykroczeń. Jednak to nie wszystko. W myśl hasła „Pomagamy i chronimy”, wspieramy także tych, którzy są w potrzebie.
Dwa dni temu policjanci z wydziału prewencji gdańskiej komendy pełnili służbę na terenie jednego z centrów handlowych. W pewnym momencie funkcjonariusze zwrócili uwagę na dziewczynę, która była wyraźnie zaniedbana i przygnębiona. Funkcjonariusze zainteresowali się nią i rozpoczęli rozmowę. 26-letnia kobieta przyznała, że jest bezdomna i od kilku miesięcy śpi na ulicy, a od kilku dni nic nie jadła. Kobieta zwierzyła się, że nie ma pieniędzy i nie ma kontaktu ze swoją rodziną. Jakiś czas temu przyjechała do Gdańska, z innego miasta i nikogo nie zna. Policjanci natychmiast zaoferowali pomoc 26-letniej kobiecie, z której skorzystała. Funkcjonariusze przewieźli ją do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności gdańskiego MOPR, w którym 26-latka otrzymała pożywienie. Następnie pracownicy socjalni tej instytucji po przeprowadzonym wywiadzie wydali kobicie skierowanie do schroniska dla osób bezdomnych przy ul. Zakopiańskiej prowadzonym przez Stowarzyszenie „Prometeusz”, w którym otrzymała pomieszczenie do noclegu, wyżywienie na czas nieokreślony oraz wsparcie psychologiczne.
Pamiętajmy, że nie zawsze jesteśmy kowalami swojego losu, a życie nie zawsze układa się tak, jak byśmy tego chcieli. Zwracajmy uwagę, na osoby wokół nas. Być może któraś z nich potrzebuje pomocy, a sama o nią nie poprosi.
W przypadku zauważenia osoby, która może potrzebować pomocy, nie zwlekajmy z powiadomieniem odpowiednich służb. Policjanci reagują na każde zgłoszenie i niejednokrotnie to właśnie jeden telefon może zadecydować o życiu drugiego człowieka. Jeśli ktokolwiek ma wiedzę o miejscach, gdzie przebywają osoby w trudnej sytuacji życiowej, może zgłosić to również przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczenie miejsca zajmuje chwilę, a jednocześnie spowoduje, że patrole Policji będą kontrolować to miejsce.
Informacje o osobach w kryzysie bezdomności można przekazywać również do:
- MOPR w Gdańsku - Wydział Reintegracji Osób w Bezdomności ul. Piekarnicza 16 tel. 58 522 38 20
- Straży Miejskiej w Gdańsku, tel. Alarmowy 986,
- Policji, tel. 112.
Dodatkowo informację o tym, gdzie przebywają osoby bezdomne, można zgłaszać za pomocą aplikacji na smartfony o nazwie Arrels. Kiedy zauważyliśmy osobę bezdomną, za pośrednictwem aplikacji Arrels wskazujemy lokalizację takiej osoby oraz odpowiadamy na inne pytania. Po kliknięciu ten pakiet informacji trafi do streetworkerów, którzy są wyszkoleni w specjalistycznej pomocy osobom bezdomnym.