Wiadomości

Paserzy i złodzieje rowerów usłyszeli zarzuty

Data publikacji 14.06.2022

Pięciu mężczyzn usłyszało zarzuty m.in. tzw. „paserki”, kradzieży rowerów, których dopuścili się na terenie Gdańska. Łupem sprawców padły jednoślady z komórki lokatorskiej, ale także ten przypięty linką w miejscu publicznym. Sprawcom grożą kary od 5 do 10 lat więzienia.

Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejszymi narzędziami w walce z przestępczością są profilaktyka oraz prewencja. Gdańscy policjanci wielokrotnie zachęcali do włączenia się w akcję znakowania rowerów, która cały czas jest prowadzona w gdańskiej komendzie miejskiej. Żadne zabezpieczenie nie uchroni naszego mienia przed kradzieżą w stu procentach, jednak każde dodatkowe utrudni kradzież i zniechęci złodzieja. Należy być czujnym i rozsądnym podczas zakupu używanego roweru. Dla bezpieczeństwa lepiej podpisać ze sprzedającym umowę, w której znajdzie się numer ramy roweru oraz dane sprzedającego. Pamiętaj, aby były zgodne z dokumentem tożsamości. Kupując rower, możesz sprawdzić w najbliższym komisariacie Policji, czy nie został wcześniej ukradziony.

W ostatnim czasie gdańscy policjanci zatrzymali pięciu sprawców, którzy odpowiadają za paserstwo oraz kradzieże rowerów z różnych części miasta.

Pierwszy ze sprawców został zatrzymany przez policjantów w minioną środę na terenie Śródmieścia. Funkcjonariusze podczas kontroli sprawdzili rower w policyjnej bazie i okazało się, że został ukradziony kilka tygodni wcześnie z terenu Wrzeszcza. 29-latek trafił do policyjnego aresztu i usłyszał zarzut paserstwa. Teraz grozi mu kara 5 lat więzienia.

Kolejny sprawca wpadł w minioną środę na Przymorzu. Kradzież zauważył operator miejskiego monitoringu, który zaalarmował mundurowych. 20-latek usłyszał zarzut kradzieży. Grozi mu 5 lat więzienia.

Podczas policyjnej kontroli tuż po godz. 1.00 w minioną sobotę został zatrzymany 17-latek z powiatu kartuskiego, który jechał na Jasieniu ukradzionym na terenie Wrzeszcza rowerem. Sprawca usłyszał zarzut. Za paserstwo grozi mu 5 lat więzienia.

Także w sobotę dzięki pracy kryminalnych z komisariatu przy ul. Kartuskiej wpadli dwaj inni włamywacze. Mężczyźni w wieku 23 oraz 22 lat zostali zatrzymani przez kryminalnych, gdy przewozili samochodem ukradziony rower. Podczas dalszej pracy policjanci odzyskali drugi rower, który także ukradli zatrzymani. Mężczyźni usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem, dodatkowo jeden ze sprawców odpowie także za posiadanie narkotyków. Mężczyznom grozi kara 10 lat więzienia.

Za kradzież z włamaniem grozi kara 10 lat więzienia. Za kradzież mienia grozi kara 5 lat pozbawienia wolności. Tyle samo grozi za paserstwo. Za posiadanie narkotyków grożą 3 lata więzienia.

  • Policjant znakuje rower
Powrót na górę strony