Wiadomości

Podsumowanie policyjnych działań „Trzeźwość”

Data publikacji 07.06.2022

W miniony weekend policjanci ruchu drogowego z Gdańska wzięli udział w działaniach „Trzeźwość”. Akcja trwała w sobotę oraz niedzielę, a jej głównym celem było zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie.

W minioną sobotę oraz niedzielę policjanci gdańskiej drogówki brali udział w wojewódzkich działaniach kontrolno- prewencyjnych „Trzeźwość”. W ciągu dwóch dni funkcjonariusze zatrzymali pięciu kierujących, którzy byli pod wpływem alkoholu. Pierwszy z nich zatrzymany został w sobotę o godzinie 7.10. Policjanci w tym czasie sprawdzali stan trzeźwości kierujących na ul. Nowatorów. Podczas kontroli okazało się, że 44- letni mieszkaniec Gdańska wsiadł do samochodu, będąc pod wpływem ponad pół promila alkoholu. Tego samego dnia do kontroli zatrzymany został 58-letni kierujący samochodem osobowym marki Opel. Mężczyzna jechał o godz. 8.55 ul. Siennicką. W wyniku badania stanu trzeźwości okazało się, że mieszkaniec Gdańska ma w organizmie ponad pół promila alkoholu. Mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do komisariatu.

Niedzielne kontrole również zakończyły się zatrzymaniami. Jeden z patroli o godzinie 7.35 otrzymał od Oficera Dyżurnego informację o zdarzeniu drogowym na skrzyżowaniu ul. Podwale Przedmiejskie z ul. Chmielną. Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że kierujący samochodem osobowym marki BMW nie dostosował prędkości do warunków ruchu i uderzył w jadące przed nim suzuki. Kierujący zostali przebadani alkomatem. Urządzenie wykazało, że sprawca kolizji miał prawie 2 promile alkoholu. 31-letni obywatel Estonii został zatrzymany, a samochód, którym jechał, odholowano na policyjny parking.

Kolejna interwencja wobec kierującego znajdującego się pod wpływem alkoholu miała miejsce o godzinie 8.10 na ul. Słowackiego. Kierujący toyotą, 31-letni obywatel Gruzji wydmuchał ponad 0,25 promila. W stanie po użyciu alkoholu znajdował się 25-letni mieszkaniec Szczecina, który jechał land roverem o godzinie 8.45 na ul. Wosia Budzysza. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna jest pod wpływem ponad 0,2 promila alkoholu. Tego samego dnia około godziny 20.50, dzięki reakcji świadka w ręce policji wpadł 67-letni obywatel Ukrainy, który jechał samochodem osobowym marki Hyundai na ul. Słowackiego. Kierujący zostali zatrzymani i przewiezieni na komisariaty.

Przypominamy, że celem akcji „Trzeźwość” jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego poprzez eliminowanie z dróg tych, którzy wsiadają za kierownicę po wypiciu alkoholu. Zgodnie z obowiązującym prawem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. Kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień grozi za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.

Powrót na górę strony