Wiadomości

Czy wrócę bezpiecznie do domu?

Data publikacji 19.05.2022

Pewnie mało kto, wychodząc rano do pracy, czy szkoły zastanawia się, czy wróci bezpiecznie do domu. Na szczęście wiele osób zwraca uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i przestrzeganie przepisów. Są jednak osoby, które do tych obowiązków podchodzą lekkomyślnie i nieuważnie. To, czy twoi bliscy jeszcze cię zobaczą, zależy głównie od ciebie.

Szybka poranna kawa, może śniadanie, jeżeli czas pozwoli, samochód, tramwaj, rower, to klasyczny poranek wielu z nas. Mając na głowie wiele spraw, które mamy zamiar tego dnia załatwić, sprawia, że mniejszą uwagę przywiązujemy do tego, co dzieje się wokół nas. A przecież poranny dojazd do pracy bywa sporym wyzwaniem. Zakorkowane ulice, pośpiech i upływający czas, to główna przyczyna porannych zdarzeń drogowych. Jeżeli chcesz jeszcze zobaczyć swoich bliskich, lepiej skup się na drodze.

W pośpiechu często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Komu się nie zdarzyło przebiec przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle, gdy akurat nic nie jechało? Wjechać na skrzyżowanie, gdy zapala się pomarańczowe światło. Przecież oprócz złamania przepisu nic się nie stało. Tym razem, bo każde następne takie zachowania mogą pojawić się automatycznie, a nadjeżdżający samochód może zostać niezauważony. Gdy jednak przestrzeganie przepisów „wejdzie nam w krew”, to nawet w chwili zamyślenia nie popełnimy niebezpiecznego błędu.

Początek tygodnia na gdańskich drogach pokazał, że brak dostatecznej ostrożności i skupienia były przyczyną 4 wypadków oraz 37 kolizji drogowych, podczas których zostały ranne 4 osoby.

Najczęstsze przyczyny:

- nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu/przejazdu

-niedostosowanie prędkości do warunków ruchu

- niezachowanie bezpiecznego odstępu bocznego

- nieprawidłowa zmiana pasa ruchu

Powrót na górę strony