Wiadomości

Oszuści znowu aktywni, uważaj!!!

Data publikacji 19.05.2022

Policjanci ostrzegają!!! Uważaj na podejrzane wiadomości SMS, szczególnie na te zawierające link. Mundurowi przypominają też o metodach oszustw „na policjanta” czy „na wnuczka”. Może do ciebie tez zadzwonić fałszywy „pracownik banku”. To stare „numery” przestępców, nie daj się na nie nabrać. W takich przypadkach bezpieczeństwo twoich oszczędności zależy w dużej mierze od ciebie.

Oszustwo „na pracownika banku”

Z ofiarą kontaktuje się przestępca podający się za pracownika banku, wprowadza swojego rozmówcę w błąd, przekonując, że jego dane zostały przechwycone. Następnym krokiem w przestępczej grze jest przekonanie ofiary, aby zainstalowała na smartfonie bądź komputerze aplikację. Jest to program, po zainstalowaniu którego oszuści mają zdalny dostęp do komputera lub smartfona i przejmują nad nim kontrolę. Padają też polecenia, aby akceptować otrzymywane wiadomości sms i ostatecznie zalogować się na konto bankowe. Po zainstalowaniu aplikacji wszystkie operacje, w tym logowanie na kącie są widoczne dla oszustów. Od tej pory sprawcy mogą działać samodzielnie „w imieniu ofiary”, która najczęściej o niczym nie wie. Mogą wyprowadzić wszystkie pieniądze z rachunku oraz zaciągnąć kredyt.

W podobny sposób wczoraj stracili pieniądze dwaj pokrzywdzeni, którzy ponieśli straty na łączną kwotę 4 tys. zł.

Oszustwa „na niedopłatę do rachunku”

Ta metoda oszustwa jest dość znana i wiele osób otrzymało podobne wiadomości sms, najczęściej informujące o niedopłacie do rachunku za energię elektryczną. Pojawiają się też takie, które mówią o nagranej wiadomości w poczcie głosowej. W ostatnim czasie przestępcy wysyłają także wiadomość o zaległej kwocie podatku w Urzędzie Skarbowym. Wiadomość zazwyczaj przychodzi z załączonym linkiem, który odruchowo zostaje kliknięty. Ta czynność powoduje automatyczne zainstalowanie na telefonie szpiegującej aplikacji, dzięki której przestępcy mają nieograniczony dostęp do naszego urządzenia, a co gorsze, także do konta bankowego. W innych przypadkach, po kliknięciu otwiera się strona łudząco przypominająca stronę banku i wystarczy, że ja wypełnimy danymi, a sprawcy przejma nasz rachunek bankowy. W żadnym wypadku nie należy w taki link klikać, a ewentualne wątpliwości wyjaśnić dzwoniąc na oficjalny numer infolinii urzędu, czy instytucji.

Tak właśnie było wczoraj w przypadku mieszkanki Oliwy. Na szczęście, tym razem to nieudana próba oszustwa sprawców. Kobieta odebrała wiadomość sms z informacją o niedopłacie do rachunku za energię elektryczną. Mieszkanka Oliwy postąpiła tak, jak chcieli oszuści, kliknęła link i wypełniła stronę danymi. Nie udało się im jedynie dlatego, że sprawnie zadziałał system bankowy, który zablokował dalsze operacje na rachunku.

Oszustwo „na policjanta, wnuczka, sprawcę wypadku”

Ta metoda, to także przestępczy „klasyk” i choć wiele osób już dawno o niej słyszała, to jednak co jakiś czas zdarzają się ofiary tego tupu przestępstw. Najczęściej sprawcy podszywają się pod policjantów oraz członków rodziny biorących udział w wypadku drogowym. Opisując dramatyczny w skutkach wypadek, próbują wzbudzić współczucie oraz troskę o bliskich ofiary i nakłaniają je do oddania oszczędności. Pieniądze mają być wynagrodzeniem pracy prawnika, który zajmie się sprawą. Czasami sprawcy podają się za policjantów i proszą o pomoc w zatrzymaniu szajki oszustów, która włamuje się na bankowe konta i okrada ich właścicieli. Zazwyczaj proszą o przekazanie pieniędzy kurierowi, o wyrzucenie ich przez okno, bądź o pozostawienie ich w umówionym miejscu. W takiej sytuacji najlepiej rozłączyć rozmowę i jeżeli to możliwe z innego telefonu zadzwonić na Policję. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Wczoraj o godz. 14.00 do 79-latki zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka i powiadomił ją o tym, że uczestniczył w wypadku, w którym poszkodowana została kobieta w ciąży. Powiedział, że został zatrzymany i potrzebuje pieniądze na adwokata. Kobieta w porę się zorientował, że ma do czynienia z oszustami i się rozłączyła. O wszystkim też powiadomiła prawdziwych policjantów.

Kolejna próba oszustwa miała miejsce tuż po godz. 17.00 we Wrzeszczu. Do 82-latki zadzwoniła oszustka podająca się za funkcjonariusza CBŚP, powiedziała, że jej konto jest zagrożone, sprawcy ją obserwują i podsłuchują. Na szczęście także w tym przypadku rozmowa w porę się zakończyła.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że rozmawiamy z oszustem, powinniśmy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112.

Powrót na górę strony