Wiadomości

Okradli dwie seniorki, podając się za pracownika wodociągów i hydraulika

Data publikacji 06.04.2022

Wczoraj gdańscy policjanci odnotowali dwa przypadki kradzieży pieniędzy i biżuterii z mieszkań. Do drzwi mieszkania 84-latki zapukał mężczyzna podający się za pracownika wodociągów. Pod pretekstem sprawdzenia instalacji wodnej wszedł do środka i wykorzystując nieuwagę właścicielki, wpuścił do jej mieszkania drugą osobę, która ukradła pieniądze w kwocie prawie 15 tys. zł. Z kolei 88-latka z Oliwy przez „fałszywego” hydraulika straciła biżuterię i 7 tys.zł gotówki. Apelujemy do osób starszych, samotnie mieszkających, aby łatwowiernie nie odnosić się do nieznajomych. Prosimy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań podającymi się za przedstawicieli różnych instytucji.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na seniorach działają w różny sposób, wykorzystując przy tym zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi mieszkań pod różnymi pretekstami.
Wczoraj rano mężczyzna, podając się za kierownika wodociągów, wszedł do mieszkania seniorki ze Stogów pod pretekstem sprawdzenia rur po awarii. W trakcie wizyty mężczyzna poprosił właścicielkę mieszkania, by udała się do łazienki i puściła do wanny wodę. W tym czasie złodziej wpuścił do środka kolejną osobę, która ukradła seniorce oszczędności w kwocie prawie 15 tys. zł. Kolejny przypadek miał miejsce w Oliwie. Mężczyzna, przedstawiając się jako hydraulik, zapukał do mieszkania 88-letniej gdańszczanki. Sprawca przekazał pokrzywdzonej informację o rzekomej awarii instalacji wodnej oraz nakazał jej udanie się do łazienki. Następnie mężczyzna, wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonej, wpuścił do mieszkania drugą osobę, która dokonała kradzieży biżuterii oraz pieniędzy w kwocie 7 tys. złotych.
Do jednej z tych spraw policjanci zabezpieczyli monitoring, na którym został zarejestrowany wizerunek osób, mogących mieć związek z kradzieżą na szkodę seniorki. Jeżeli rozpoznajesz osoby ze zdjęć, powiadom policjantów z komisariatu w Oliwie dzwoniąc pod nr. tel. 47 74114 22, numer alarmowy 112. Informacje można przesłać na adres poczty komendant.kp4@gd.policja.gov.pl
Aby nie stać się ofiarą złodzieja czy oszusta, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim zawsze przed otwarciem drzwi należy:
• spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,
• jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
• w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
• Policjanci radzą, aby zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do obcych stosować nie tylko w przypadku pojawienia się przed drzwiami nieznanych „monterów” lub „hydraulików”. Również, jeśli telefonuje do nas osoba podająca się za dawno niewidzianego członka rodziny, albo policjant, który przeprowadza rzekomą tajną operację i potrzebuje pomocy finansowej.
Przestępcy nie mają żadnych hamulców moralnych, aby wzbogacić się czyimś kosztem. Są w stanie okraść każdego, nawet potrzebującą starszą osobę, która oszczędności planowała przeznaczyć na swoje potrzeby zdrowotne. Nie dajmy im tej szansy!

 
Powrót na górę strony