Wiadomości

Nie daj szansy złodziejowi, weź udział w programie prewencyjnym gdańskiej Policji „ Oznakuj rower”.

Data publikacji 30.03.2022

Policjanci z Gdańska prowadzą akcję profilaktyczną "Oznakuj rower" i zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w tym programie prewencyjnym. Akcja policjantów ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania ukradzionego jednośladu, a tym samym ograniczyć kradzieże rowerów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych.

Od 2020 roku w gdańskiej komendzie miejskiej jest realizowana akcja prewencyjna znakowania rowerów pod nazwą „Oznakuj rower”, a jej głównym celem jest ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów.

Do znakowania rowerów stosowany jest indywidualny kod literowo-cyfrowy. Dzięki takiemu systemowi policjanci w przypadku kontroli łatwo mogą zweryfikować, do kogo należy, ponieważ dane jednośladu oraz właściciela trafiają do policyjnej bazy danych. Każdy, kto przystąpi do tej bezpłatnej akcji, otrzymuje identyfikator rowerowy, który zawiera dane właściciela oraz jednośladu. Oznakowany rower zostaje opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu precyzyjnego oznakowania, a samo znakowanie powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu śladów. Jednocześnie informujemy, że naniesienie numeru jest ingerencją w strukturę ramy roweru. Numer identyfikacyjny jest trwale naniesiony na ramę. Właściciel roweru, który decyduje się na jego oznakowanie dobrowolnie, wyraża zgodę na wprowadzenie tego typu zmiany.

Gdzie i kiedy można oznakować rower?

Realizacja znakowania rowerów jest możliwa na terenie dwóch komisariatów Policji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w każdą środę i sobotę przez trzy godziny. W tym celu wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź zgłoszenie poprzez kontakt mailowy: oznakujrower@gd.policja.gov.pl, w celu umówienia konkretnej daty oznakowania roweru. W przypadku kontaktu e-mailowego należy wskazać miejsce , w którym chcielibyśmy oznakować rower tj. jeden z komisariatów lub Wydziału Ruchu Drogowego i oczekiwać na informację zwrotną. Dzienna ilość możliwych do grawerowania rowerów jest ograniczona.


Miejsca znakowania rowerów:
1. Komisariat Policji II w Gdańsku ul. Długa Grobla 4; Numer kontaktowy: 47 74 13 436 lub 47 74 13 437 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00.
2. Komisariat Policji V w Gdańsku ul. ul. Obrońców Wybrzeża 19; Numer kontaktowy: 47 74 11 257 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00.
3. Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku ul.Kartuska 245B; Numer kontaktowy: 47 74 16 940 Godziny realizacji akcji: Środa: 16:00 – 19:00, Sobota: 10:00 – 13:00.
Aby oznakować rower, należy zabrać ze sobą kartę gwarancyjną, paragon lub fakturę zakupu oraz dowód osobisty. Niezbędny jest także aktualny dokument potwierdzający tożsamość pełnoletniego właściciela roweru, np. dowód osobisty lub prawo jazdy.


Jakie warunki musi spełniać rower?
Najważniejszym warunkiem jest posiadanie numeru seryjnego, możliwego do odczytania. Numer seryjny jest umieszczony przez producenta roweru najczęściej w dolnej części ramy, w okolicy korby, np. rura podsiodłowa lub pod metalową obudową suportu.

Jakie warunki musi spełniać właściciel?
Właściciel roweru, który chce przystąpić do akcji, musi być pełnoletni, okazać dokument potwierdzający ukończony wiek 18 lat.


Cykliści niejednokrotnie pozostawiają rowery bez zabezpieczenia przed galeriami, sklepami czy uczelniami. Słabej jakości zabezpieczenie spowolni złodzieja jedynie na kilka sekund, dlatego warto oznaczyć swój rower. Oznakowanie jest nie tylko kolejnym zabezpieczeniem, ale także ułatwieniem w dotarciu do właściciela w przypadku odzyskania ukradzionego jednośladu. Łupem złodziei padają rowery nie tylko drogie, ale i te przedstawiające mniejszą wartość i dla tego warto oznakować swój rower.

Policjanci przypominają, aby:
- Nie zostawiać rowerów przed blokiem, domem, na klatce schodowej bez uprzedniego zabezpieczenia.
- Pozostawiając rower najlepiej używać dobrych zapięć rowerowych typu U-lock lub hartowany łańcuch, których przecięcie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zwykłych linek; lepsze zapięcia na pewno będą tańsze niż nowy rower.
- Zawsze należy przypiąć ramę do trwałego i mocnego elementu, na przykład stojaków rowerowych typu U; absolutnie nie należy przypinać się tylko za przednie koło.
- Zostawiając rower, warto wybierać miejsca objęte systemem monitoringu miejskiego lub kamer przemysłowych.
- Odchodząc od roweru, warto zdjąć z niego ruchome elementy tj. licznik, dodatkowe oświetlenie, bidony czy sakwy.
- Dobrze jest oznakować rower, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży.




 

Powrót na górę strony