Wiadomości

Przestępcy okradli gdańskich seniorów

Data publikacji 21.01.2022

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Tylko ostatniej doby dwóch gdańskich seniorów straciło swoje oszczędności.

Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak nieustannie modyfikują swoje metody działania. Sprawcy często wykorzystują zaufanie społeczeństwa do Policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się pod pracowników poczty i zdobywają adres. Następnie dzwoni fałszywy policjant i prosi o pieniądze, które mają pomóc w zatrzymaniu sprawców. Bywa, że dzwonią i wprost informują potencjalną ofiarę o nadchodzącym zagrożeniu. Sami podają się za policjantów i proszą o pomoc w ujęciu sprawców. Pieniądze mają być pozostawione we wskazanym miejscu lub przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć. Cała sytuacja jest tak zaaranżowana, że ofiara jest przekonana o tym, że rozmawia z prawdziwymi funkcjonariuszami. Tylko ostatniej doby gdańscy policjanci odebrali dwa zgłoszenia o przestępstwach na szkodę seniorów.

Wczoraj do 85-latka z Przymorza zadzwonili oszuści, którzy podając się za policjantów, nakłonili go do przekazania swoich oszczędności. Po pieniądze przyszedł przestępca udający funkcjonariusza Policji, który rozpłynął się zaraz po tym, jak odebrał od kilkadziesiąt tys. zł.

Kolejny przypadek to zwykła nieostrożność 85-latka z Oliwy, który podczas prac w ogrodzie nie zamknął drzwi wejściowych. Pokrzywdzony zajęty pracą nie usłyszał, kiedy do jego domu weszli sprawcy i ukradli pieniądze oraz biżuterię. Mężczyzna zorientował się o kradzieży po kilku dniach. Straty oszacował na ponad 100 tys. zł.

Te historie jako ostrzeżenie przed bezwzględnością i podstępnym działaniem oszustów dedykujemy osobom starszym, a także ich rodzinom. Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy, prosimy pamiętać o środkach ostrożności. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie pozostawiać ich w wyznaczonych miejscach, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu. Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku, odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni). Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112

Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.

Powrót na górę strony