Wiadomości

Apelujemy do użytkowników hulajnóg elektrycznych o przestrzeganie przepisów.

Data publikacji 22.07.2021

Od 20 maja obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, w których między innymi określono prawa i obowiązki osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami urządzeniem tym poruszać się nią może tylko jedna osoba, a kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Wczoraj policjanci ruchu drogowego zatrzymali 20-latka, który nie zastosował się do tych przepisów. Mężczyzna, który kierował hulajnogą, był pijany oraz przewoził pasażera. Także wczoraj doszło do kolizji, którego sprawcą była osoba kierująca hulajnoga elektryczną. Policja apeluje o rozsądek i ostrożność oraz przestrzeganie nowych przepisów.

Od 20 maja 2021 roku funkcjonują nowe przepisy regulujące zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, które stawiają pewne wymagania wobec użytkowników tych pojazdów. Oprócz obowiązku stosowania się do znaków drogowych, poruszania się z wyznaczoną prędkością czy sprecyzowanego ustępowania pierwszeństwa pieszemu dochodzą sankcje za niezachowanie trzeźwości oraz nieposiadanie stosownych uprawnień do poruszania się tymi urządzeniami.

Do przepisów tych nie zastosował się 20-latek z Tomaszowa Lubelskiego, który wczoraj rano na al. Grunwaldzkiej został zatrzymany do kontroli przez policjantów ruchu drogowego. Mężczyzna kierował hulajnogą elektryczną, mając ponad promil alkoholu w organizmie. Dodatkowo 20-latek przewoził pasażera, co jest niezgodne z przepisami. Za popełnione wykroczenia mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego został ukarany dwoma mandatami.
Wczoraj po południu na deptaku w Brzeźnie doszło do zdarzenia drogowego, którego sprawcą była 29-latka kierująca hulajnoga elektryczną. Jak ustalili policjant ruchu drogowego, kierująca hulajnogą elektryczną jadąc drogą dla rowerów, nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z jadącą na rolkach 38-letnią kobietą. Za spowodowanie kolizji drogowej 29-latka została ukarana mandatem.

Czuwając nad bezpieczeństwem na drodze, policjanci podczas codziennej służby sprawdzają, jak osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi stosują się do przepisów, które ich obowiązują. Takie kontrole niejednokrotnie dały podstawę do nałożenia mandatów karnych na użytkowników tych urządzeń. Najczęściej kierujący nie stosowali się do zakazu przewożenia pasażerów na hulajnodze elektrycznej oraz kierowali hulajnogą, będąc w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Policja przypomina:

Korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Osoby poniżej tego wieku muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T.

Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Kierujący hulajnogą elektryczną obowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone. Gdy brak jest drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa niż 30 km/h. W przypadku, gdy brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony ruch przekracza 30 km/h wyjątkowo można skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz obowiązkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu. Dozwolone jest również przejeżdżanie przez przejazdy dla rowerzystów, ale w przypadku przejść dla pieszych należy przeprowadzić hulajnogę przez jezdnie.

Zabrania się:

• jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie.

• przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku

• czepiania się pojazdów

• ciągnięcia lub holowania innego pojazdu

• jazdy po jezdni obok innego uczestnika

• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy

Prawidłowy postój:

Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

• hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,

• hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Pomimo nowelizacji przepisów, istnieje wspólny mianownik dla pieszych, rowerzystów oraz korzystających z hulajnóg elektrycznych. Wszystkie te grupy to nadal Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Po raz kolejny przypominamy, że ten brak ochrony stanowi zagrożenie dla tej kategorii użytkowników dróg. Nawet najbardziej precyzyjne przepisy nie zastąpią zdrowego rozsądku, koncentracji i zwykłej, ludzkiej życzliwości na drodze. Wszyscy znajdą tam jednak swoje miejsce i przy zachowaniu powyższych reguł, z całą pewnością BEZPIECZNIE dotrą do celu.

Powrót na górę strony