Wiadomości

Trwa narodowy spis powszechny-uważajmy na fałszywych rachmistrzów!

Data publikacji 24.06.2021

Od początku kwietnia 2021 r. trwa powszechny spis ludności i mieszkań. Dotychczas rachmistrzowie nie pukali do naszych drzwi, ale teraz to się zmieni. Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Skontaktują się oni z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Aby mieć pewność że odwiedza nas funkcjonariusz publiczny, musimy wiedzieć, jak zweryfikować jego tożsamość. Pamiętaj! Możemy to sprawdzić za pomocą aplikacji dostępnej na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/, poprzez kontakt z infolinią spisową tel. 22 279 99 99 czy w przypadku wątpliwości poprosić o pomoc policję.

Od 1 kwietnia, w Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą jest samospis internetowy. Metodą uzupełniającą jest wywiad telefoniczny. Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Skontaktują się oni z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy i nie można mu odmówić przekazania danych.

Spis metodą bezpośrednią skierowany jest głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z Internetu. To z kolei może spowodować pojawienie się osób, które podszywając się pod rachmistrza, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia.

Dlatego przypominamy!!!

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,

  2. numer identyfikatora oraz hologram,

  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,

  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,

  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/,

  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,

  • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. Rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Policjanci kierując się dobrem obywateli i dbając o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców Gdańska przypominają:

  • w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku w którym przechowujemy pieniądze;

  • rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer;

  • rachmistrz wyposażony jest w identyfikator i urządzenie mobilne;

  • tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99 lub poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ;

  • w razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji dzwoniąc na numer alarmowy 112.


 

Powrót na górę strony