Wiadomości

Pijany motocyklista bez uprawnień uderzył w słup oświetleniowy, policjanci apelują o ostrożność i zachowanie trzeźwości na drodze

Data publikacji 07.06.2021

Wczoraj podczas obsługi kolizji na ul. Spacerowej policjanci ruchu drogowego ustalili, że jej sprawca – 30-letni motocyklista z Sopotu, nie ma uprawnień do kierowania i jest pijany. Teraz mężczyźnie grożą 2 lata więzienia i sądowy zakaz. Policjanci apelują o zdrowy rozsądek, rozwagę, zachowanie trzeźwości i ostrożność podczas prowadzenia wszelkich pojazdów.

Wczoraj przed godziną 05:00 policjanci ruchu drogowego otrzymali zgłoszenie o kolizji, do której doszło na ul. Spacerowej. Funkcjonariusze ustalili, że 30-latek kierujący motocyklem marki Yamaha, jadąc ul. Spacerową w kierunku ul. Kielnieńskiej, na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup oświetleniowy. Podczas sprawdzania danych mieszkańca Sopotu, okazało się, że nie miał  uprawnień do kierowania, a badanie trzeźwości wykazało, że był pod wpływem 2 promili alkoholu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala na badania.

Kierowanie motocyklem w stanie nietrzeźwości to czyn zagrożony karą do 2 lat pozbawiania wolności oraz orzeczeniem sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Grzywna do 5 tysięcy złotych i sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi grozi za wykroczenie kierowanie pojazdem bez uprawnień.

Kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień do kierowania grozi za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.

 

Policjanci przypominają i apelują!

 

Od wielu lat motocykle są bardzo popularnym środkiem transportu. Jazda na motocyklu to często pasja i ogromna frajda. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem czy też przeszkodą, jest odzież ochronna, tj. kurtka i spodnie motocyklowe, właściwe buty, rękawice oraz kask. Na bezpieczeństwo motocyklistów, istotny wpływ ma również widoczność na drodze. Można ją poprawić przede wszystkim poprzez sprawne i czyste światła, używanie odblaskowych szelek motocyklowych lub kamizelki.

Motocyklisto

• dostosuj prędkość do warunków ruchu,

• zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru,

• obserwuj drogę i zachowania jej użytkowników, patrz w lusterka,

• pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu.

Kierowco samochodu:

• zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać,

• patrz w lusterka – pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne

dla pozostałych uczestników ruchu,

• obserwuj drogę,

• dawaj motocyklistom przestrzeń do zmiany pasa ruchu i odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać.

Te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.