Jeśli to możliwe, korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych, nigdy nie wchodź do wody po alkoholu, jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo, ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same, gdy idziesz do wody nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – taka sytuacja często kończy się ich utratą, po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie – rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego, nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.
W drodze na wypoczynek
Najlepiej podróżuj w towarzystwie, a jeżeli nie jest to możliwe, to np. w autobusie siadaj jak najbliżej kierowcy, w pociągu siadaj w przedziale, w którym znajduje się rodzina z dziećmi, nigdy nie zostawiaj bagażu bez nadzoru, unikaj korzystania z przygodnych środków lokomocji.
Na kolonii / obozie
Sprawdzaj kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie kwalifikacje, uczulaj i ostrzegaj dziecko przed kontaktami z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne (pedofil), uświadamiaj i ostrzegaj dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi, przestrzegaj dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny,
Podczas prac polowych
Uczulaj i pilnuj najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych, jeżeli starsze dzieci pomagają w pracy dorosłym upewnij się, że maszyny rolnicze są sprawne technicznie i ich użycie nie spowoduje tragedii, nie przewoź dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku.
Pamiętaj o zagrożeniach:
wynikających z propozycji zażycia narkotyku lub środków odurzających - nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych, zwłaszcza w środkach komunikacji lub w dyskotekach, stanowczo odmawiaj. Pamiętaj, że posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku jest prawnie zakazane. O pojawieniu się narkotyków powiadamiaj opiekuna lub osobę dorosłą, w razie potrzeby skontaktować się z policjantem.
wynikających ze spożywania alkoholu - unikaj miejsc ustronnych, nieoświetlonych i odludnych, nie obdarzaj zaufaniem nieznajomych. Jeżeli napad stanie się faktem, głośno krzycz np. „pali się”, „pożar” lub poproś o pomoc konkretną osobę. Nie wpuszczaj do domu nieznanych, obcych osób, nie obdarzaj zaufaniem nowo poznanych osób, w rozmowach telefonicznych i osobistych kontaktach z nieznajomymi. Nie podawaj szczegółów dotyczących majątku i nieobecności dorosłych w domu. Będąc na dyskotece nigdy nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych – do podanego napoju mogły zostać dosypane substancje psychoaktywne, w różnym stopniu ograniczające świadomość, własny napój miej stale w zasięgu wzroku, aby uniknąć przykrej niespodzianki.