Zatrzymani za kradzież katalizatorów - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Wiadomości

Zatrzymani za kradzież katalizatorów

Data publikacji 15.01.2021

Gdańscy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu tczewskiego, którzy kilka godzin wcześniej z samochodu na Brętowie próbowali zdemontować katalizator. Mężczyźni usłyszeli zarzuty, teraz mogą trafić na 5 lat do więzienia.

W minioną środę tuż po godz. 2.00 policjanci z komisariatu przy ul. Kartuskiej odebrali zgłoszenie, że dwóch mężczyzn próbowało odciąć z samochodu katalizator. Do zdarzenia doszło w dzielnicy Brętowo. Sprawcy uciekli, gdy zostali spłoszeni przez właściciela samochodu. Na miejsce natychmiast pojechał policyjny patrol z komisariatu przy ul. Kartuskiej. Podczas kontroli pobliskiego terenu uwagę funkcjonariuszy zwrócił zaparkowany w pobliżu volkswagen golf. Samochód miał ciepłą pokrywę silnika i był otwarty. Mundurowi ujawnili w samochodzie dokumenty potwierdzające sprzedaż katalizatora, dwa katalizatory oraz elektronarzędzia. Samochód został odholowany na policyjny parking, a ujawnione przedmioty zostały zabezpieczone. Policjanci wiedzieli, że ustalenie tożsamości sprawców oraz ich zatrzymanie jest kwestią czasu.


Sprawą od razu zajęli się kryminalni z gdańskiej komendy miejskiej oraz z komisariatu przy ul. Kartuskiej. Samochód nie należał do sprawców, jednak policjanci bardzo szybko ustalili ich tożsamość oraz miejsca zamieszkania. Jeszcze tego samego policjanci pojechali do jednej z wsi w powiecie tczewskim i tuż przed godz. 11.00 zatrzymali sprawców. 20 oraz 21-latek trafili do policyjnego aresztu i każdy z nich usłyszał 6 zarzutów. Mężczyźni odpowiedzą teraz za usiłowanie kradzieży, kradzież oraz za naruszenie nietykalności cielesnej zgłaszających, którzy próbowali uniemożliwić sprawcom ucieczkę z miejsca zdarzenia. Podczas pracy nad tą sprawą policjanci ustalili, że mężczyźni tej samej nocy wycięli i ukradli katalizatory z dwóch innych samochodów w dzielnicy Brętowo. Dzień wcześniej sprawcy w taki sam sposób ukradli katalizator na terenie Pruszcza Gdańskiego.

Funkcjonariusze pracują nad sprawą nadal i nie wykluczone, że sprawcy usłyszą kolejne zarzuty.

Za kradzież grozi kara 5 lat więzienia. Za naruszenie nietykalności cielesnej grozi kara roku więzienia.