Wiadomości

Nie bądź obojętny, sprawdź czy ktoś nie potrzebuje pomocy

Data publikacji 16.01.2021

Na zewnątrz jest coraz chłodniej, temperatura szczególnie w nocy spada poniżej zera. Taka pogoda szczególnie zagraża osobom bezdomnym i nietrzeźwym. Codziennie policyjne patrole zwracają szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem. Funkcjonariusze apelują, aby widząc osobę leżącą w parku, na dworcu lub w innym miejscu, nie przechodzić obojętnie i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Prosimy dzwonić na numery alarmowe i informować o takich sytuacjach. Policjanci sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Nie bądźmy obojętni jeden telefon może uratować komuś życie.



Funkcjonariusze w trakcie codziennych patroli zwracają szczególna uwagę na osoby, które są zagrożone wychłodzeniem. Policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone garaże i dworce kolejowe, miejsca gdzie zazwyczaj grupują się bezdomni, dzielnicowi współpracują z pracownikami ośrodków pomocy społecznej i na bieżąco sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni i kierują ich do noclegowni.
Funkcjonariusze apelują, aby nie być obojętnym wobec osób, które nocami śpią na ławkach, klatkach schodowych, piwnicach itp. Jeśli widzimy taka osobę, sprawdźmy czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeśli ktoś jest nieprzytomny sprawdźmy czynności życiowe, zadzwońmy po pogotowie i Policję. Jeśli widzimy osoby siedzące podczas niskich temperatur w jednym miejscu zadzwońmy pod nr. alarmowy 112, policjanci, którzy przyjadą na wezwanie sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Temperatura szczególnie w nocy spada do kilku stopni poniżej 0º, co wiąże się z ogromnym zagrożeniem dla tych osób.


Zachęcamy również do korzystania z  mobilnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Aplikacja jest stale modernizowana tak, aby powiększać katalogi tematyczne i w rezultacie w pełni zaspokoić oczekiwania zgłaszających. Dlatego w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować Policję o danym problemie. O ile, co niezwykle istotne, nie wymaga pilnej interwencji.  Bardzo prosto można nanieść na mapę interesujące nas zagrożenie. Wśród nich wyróżnić można kategorię „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w obecnym okresie, gdy temperatury spadają poniżej zera. Ty zgłaszasz mobilnie, my reagujemy i razem pomagamy! Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.
    Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać również do:

 

  •         Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR w Gdańsku ul. Wolności 16 A, tel. 58/522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30),
  •         Straży Miejskiej w Gdańsku, tel. alarmowy 986,
  •         Policji, tel. 112.
Powrót na górę strony