Wiadomości

Podsumowanie weekendu przez policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 19.10.2020

W miniony weekend gdańscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali pięciu kierujących, którzy byli pod wpływem alkoholu i dwóch kierowców znajdujących się pod wpływem narkotyków. Podczas kontroli drogowych funkcjonariusze zatrzymali również dwie osoby, które kierowały pomimo zakazów sądowych i jedną osobę poszukiwaną listem gończym. Policjanci drogówki podjęli też interwencję wobec szesnastu kierowców, którzy w sposób rażący przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym.

Podczas kontroli jakie miały miejsce w miniony weekend, gdańscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali pięciu kierujących samochodem lub rowerem, którzy byli pod wpływem alkoholu. Dwójka z nich poza tym, że była pijana, dodatkowo nie miała uprawnień do kierowania.

Funkcjonariusze ruchu drogowego w niedzielę zatrzymali dwóch kierujących po narkotykach. Pierwszy z nich wpadł podczas kontroli drogowej tuż po godzinie 7.00 na ul. Połęże. Podczas interwencji wobec 41-latka, który kierował oplem, uwagę funkcjonariuszy zwrócił fakt, że mężczyzna zachowywał się nerwowo, był pobudzony i miał słowotok. W rozmowie z policjantami kierowca przyznał, że zażywał amfetaminę, oddał też dobrowolnie kilka porcji narkotyków, które zostały zabezpieczone i przekazane do dalszych badań. Cztery godziny później patrol ruchu drogowego został wezwany do obsługi kolizji na ul. Łąkowej. Funkcjonariusze ustalili, że 26-letni gdańszczanin kierujący mazdą, nie zachował bezpiecznej odległości i uderzył w tył jadącego przed nim volkswagena. Policjanci ustalili, że ten sam sprawca kilka minut wcześniej na ul. Długie Ogrody wykonując manewr omijania, uderzył w zaparkowanego opla. Podczas interwencji funkcjonariusze zwrócili uwagę na wygląd i zachowanie 26-letniego sprawcy tych zdarzeń, który był nerwowy i bardzo niewyraźnie mówił. Mężczyzna przyznał, że zanim wsiadł za kierownicę, zażywał amfetaminę. Od obu kierujących w szpitalu została pobrana do szczegółowych badań krew. Ponadto policjanci zatrzymali obu kierowcom prawa jazdy.

Podczas weekendowych kontroli zatrzymano też dwóch kierowców, którzy mieli sądowe zakazy kierowania pojazdami. W piątek po południu policjanci drogówki patrolowali ulicę Marynarki Polskiej. W pewnym monecie zauważyli kierującego mercedesem vito. Funkcjonariusze mieli informację, że mężczyzna ma sądowy zakaz kierowania pojazdami. Policjanci zatrzymali samochód do kontroli. Okazało się, że 38-letni gdańszczanin miał sądowy zakaz do listopada 2024 roku. Kolejnego kierowcę, który złamał sądowy zakaz, zatrzymano w sobotę w nocy na ul. Sandomierskiej. Kontrola drogowa 26-letniego kierowcy opla wykazała, że ma sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi do maja 2023 roku.

Funkcjonariusze w weekend zatrzymali sześciu kierujących bez uprawnień i jedną osobę poszukiwaną. 48-letni mężczyzna, który był poszukiwany listem gończym i miał do odbycia karę roku pozbawienia wolności za przestępstwo przywłaszczenia mienia, został zatrzymany w niedzielę rano podczas kontroli drogowej na gdańskiej obwodnicy. Zgodnie z dyspozycją sądu mężczyzna został doprowadzony do zakładu karnego.

W weekend policjanci ruchu drogowego podjęli szesnaście interwencji zakończonych zatrzymaniem prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości.


 

Za przestępstwo złamania sądowego zakazu grozi 5 lat więzienia. Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, a także utrata uprawnień do kierowania oraz wysoka grzywna. Za posiadanie środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Grzywna do 5 tysięcy złotych i sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi grozi za wykroczenie kierowanie pojazdem bez uprawnień.