Policjanci zabezpieczali zgromadzenie. - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Wiadomości

Policjanci zabezpieczali zgromadzenie.

Data publikacji 10.10.2020

W sobotę policjanci dbali o bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska podczas zgromadzenia publicznego, które rozpoczęło się o godz. 14.00 na Długim Targu. Funkcjonariusze zdecydowanie reagowali wobec osób naruszających przepisy prawa. Wylegitymowali 42 osoby wobec, których skierują wniosków o ukaranie do sądu.

W sobotę kilkudziesięciu policjantów z gdańskiej komendy miejskiej wspieranych przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku dbało o bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska podczas trwania zgromadzenia publicznego.
Po kilkudziesięciu minutach od rozpoczęcia zgromadzenie zostało rozwiązane przez przedstawiciela Urzędu Miasta Gdańska. Policjanci na bieżąco rozpoznawali zagrożenia, wskazywali miejsca podwyższonego ryzyka i szybko reagowali na drobne incydenty.
Spora grupa uczestników pomimo rozwiązania zgromadzenia zaczęła przemieszczać się w kierunku Pomnika Poległych Stoczniowców. Podczas legitymowania na ul. Aksamitnej osoby stawiały czynny opór, były agresywne i napierały na policjantów. Funkcjonariusze zostali zmuszeni do użycia gazu pieprzowego. Część grupy zawróciła i w okolicy Długiego Targu policjanci interweniowali wobec czterech osób, które zakłócały porządek publiczny,
nie stosowały się do panujących obostrzeń oraz pomimo obowiązku nie podały funkcjonariuszom swoich danych. Osoby zostały doprowadzone do komisariatu w celu ustalenia tożsamości. W związku z tymi wykroczeniami mundurowi skierują do sądu wnioski o ukaranie. W trakcie zabezpieczenia policjanci wylegitymowali łącznie 42 osoby, które m.in. nie stosowały się do obowiązku zasłaniania nosa oraz ust, zakłócały porządek publiczny oraz wprowadziły w błąd co do swoich danych funkcjonariusza. Podczas zdecydowanej reakcji na agresywne zachowanie uczestników doszło do trzech sytuacji, w których została naruszona nietykalność cielesna funkcjonariuszy.

Policjanci analizują zabezpieczone zapisy kamer monitoringu, a także nagrania zarejestrowane przez policyjnego technika. Jeżeli doszło do naruszenia innych przepisów prawa przez uczestników zgromadzenia, funkcjonariusze wyciągną wobec tych osób konsekwencje.

Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji grozi kara 3 lat więzienia.
Za popełnione wykroczenia sąd może nałożyć karę grzywny do 5 tys. zł.