Wiadomości

By było bezpiecznie, gdańscy policjanci docierają do mieszkańców różnorodnymi sposobami

Data publikacji 22.06.2020

Kolejny krok gdańskich policjantów w walce z oszustami. Tym razem funkcjonariusze przy współpracy z Kurią Metropolitalną Gdańska po nabożeństwach we wszystkich gdańskich parafiach zaapelowali o czujność i przestrzegali przed oszustami. Słowa były skierowane przede wszystkim do seniorów, ale także do ich bliskich, aby razem przestrzegali kilku prostych zasad, dzięki którym będą jeszcze bezpieczniejsi. Na koniec funkcjonariusze zaapelowali o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w związku z panującą pandemią koronawirusa oraz promowali zawód policjanta.

Gdańscy policjanci co jakiś czas odbierają zgłoszenia dotyczące oszustw tzw. metodą „na policjanta, czy wnuczka”. I choć zdecydowanie więcej jest prób niż samych oszustw, to w trosce o bezpieczeństwo seniorów funkcjonariusze cały czas prowadzą akcje prewencyjne. Policjanci przy każdej okazji przestrzegają przed oszustami i radzą, jak uniknąć niebezpieczeństwa.
Policjanci z gdańskiej komendy miejskiej wspólnie z Kurią Metropolitalną Gdańska zaapelowali w minioną niedzielę do osób uczestniczących w nabożeństwach. Kilku funkcjonariuszy oraz duchowni w 210 parafiach zaapelowali do seniorów, oraz ich bliskich i znajomych o ostrożność. Przekazali, czego kategorycznie nie należy robić w przypadku gdy zadzwonią oszuści.

Funkcjonariusze mówili również o tym, że nadal panuje epidemia koronawirusa i wszyscy bezwzględnie muszą stosować się do obowiązujących w tym zakresie ograniczeń. Przypomnieli, aby zasłaniać usta oraz nos w przestrzeniach zamkniętych, nie gromadzić się I zachować dystans społeczny co najmniej 2 metrów. Podkreślali przy tym, że to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Na koniec funkcjonariusze, kierując słowa do młodszej grupy odbiorców, promowali zawód policjanta i zachęcali do wstąpienia w szeregi naszej formacji.

Policjanci apelują!

Przypominamy, że policjanci nie żądają od nikogo pieniędzy, ani też nie informują o prowadzonych działaniach. Jeśli odbierzemy telefon od nieznanej nam osoby z żądaniem wypłaty pieniędzy i przekazania ich „policjantom” możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem. Z policyjnych danych wynika, że świadomość społeczna dotycząca metod oszustwa „na policjanta” jest coraz większa, niestety zdarzają się sytuacje, że osoby starsze dają się zmanipulować i oszukać, dlatego rozmawiajmy ze swoimi bliskimi i przestrzegajmy przed przekazywaniem swoich oszczędności obcym czy udostępnianiem swojego konta.
Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:
-Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie pozostawiać ich w wyznaczonych miejscach, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
-Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku-odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
-Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
-Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
-O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112
Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.