Wiadomości

Policjanci przypominali o zaleceniach związanych ze zwalczaniem COVID-19

Data publikacji 23.06.2020

Dzisiaj od rana gdańscy policjanci podczas wspólnych działań z pracownikami Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku pojawili się na przystankach autobusowych i w tramwajowych. Mundurowi przypominali podróżującym mieszkańcom Gdańska o konieczności stosowania się do nakazów oraz zaleceń podczas przemieszczania się środkami komunikacji publicznej związanych ze zwalczaniem koronawirusa. Funkcjonariusza tłumaczyli, dlaczego tak ważne jest zakrywanie ust oraz nosa w tramwaju, czy autobusie.

Dzisiaj rano policjanci ruchu drogowego z gdańskiej komendy  podczas wspólnych działań z pracownikami ZTM w Gdańsku przypominali osobom podróżującym komunikacją miejską o obowiązku noszenia maseczek. Mundurowi tłumaczyli, dlaczego stosowanie się do tego nakazu jest istotne w walce z koronawirusem. Funkcjonariusze  w tramwajach i autobusach sprawdzili, czy osoby podróżujące stosują się do obowiązków noszenia maseczek oraz zachowania odstępu.
Kolejne tego typu działania gdańscy policjanci przeprowadza w godzinach popołudniowych oraz na liniach nocnych i będą kontrolować czy osoby podróżujące stosują się do ograniczeń i nakazów.

Gdańscy policjanci każdego dnia są widoczni na głównych węzłach komunikacyjnych i używając urządzeń nagłaśniających, przypominają o obowiązku stosowania się do zaleceń i nakazów, aby podróżowanie było bezpieczne.

Przypominamy. Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym.
Na czym polega? Zarządzający transportem publicznym mogą podwyższyć limit pasażerów środku transportu publicznego. Ile osób może wejść na pokład?
• tyle osób, ile jest miejsc siedzących (jeśli są tylko miejsca siedzące)
albo
• tyle, ile wynosi 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).
Przykład. Jeśli w autobusie są miejsca siedzące, to wszystkie mogą być zajęte. Jeśli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących, to może w nim jechać 50 osób.


Policjanci po raz kolejny apelują, dbajmy o siebie i bliskich. Ograniczenia i obostrzenia mają jeden cel-ochronę życia i zdrowia. Stosując się do przepisów, zwiększamy bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem. Nie zapominajmy jednak. Osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza mandatem karnym w wysokości do 500 zł, sanepid może na taką osobę nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych.
Szczegółowe informacje i aktualne przepisy można znaleźć na stronie

https://www.gov.pl/web/koronawirus