Wiadomości

Koronawirus jest nadal groźny – policjanci przypominają o przestrzeganiu obostrzeń

Data publikacji 22.05.2020

Przed nami kolejny majowy weekend, w czasie którego dla naszego wspólnego bezpieczeństwa musimy przestrzegać przepisów związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się covid-19. Zniesienie części obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, nie zwalnia nas z przestrzegania pozostałych nakazów. Jeśli zlekceważymy zasady bezpieczeństwa, musimy liczyć się z wysokimi mandatami, a nawet karą administracyjną. Pamiętajmy, że ryzyko zarażenia jest wciąż wysokie. Dbając o życie i zdrowie własne oraz osób nam najbliższych, stosujmy się do przepisów i zaleceń.Policjanci w dalszym ciągu apelują o ostrożność, rozsądek i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Pomimo poluzowaniu części obostrzeń, pamiętajmy, że wirus wciąż jest groźny i nie stosując się do zasad higieny i bezpieczeństwa, możemy się nim zarazić. Przed nami kolejny majowy weekend z covid-19. Poprzedni pokazał, ze nie wszyscy stosują się do obowiązujących obostrzeń. Policjanci podjęli wówczas ponad 70 interwencji, większość osób została pouczona przez policjantów, kilka zostało ukaranych mandatami karnymi za lekceważenie nakazów. Policjanci skierowali również do sądu wnioski o ukaranie osób, które złamały zakaz gromadzenia się.
Przypominamy, że wciąż obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu -zachowanie 2 metrowej odległości od innych przechodniów oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.
Stosowanie się do powyższych zaleceń jest każdego dnia kontrolowane przez patrole w terenie. I tak będzie również w czasie zbliżającego się weekendu. W ten weekend codziennie ulice miasta będzie patrolowało blisko 300 policjantów, których wspierać będą funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej oraz WOT-u.
Policjanci obejmą nadzorem miejsca szczególnie uczęszczane przez mieszkańców Gdańska. Funkcjonariusze pojawią się tam, gdzie na podstawie analizy poprzednich weekendów było najwięcej spacerowiczów. Mundurowi patrolować będą szczególnie rejony pasa nadmorskiego, plaże, parki, skwery i inne tereny zielone. W ramach pełnionej służby gdańscy policjanci będą kontrolowali, czy osoby tam przebywające  stosują się do aktualnych zasad i ograniczeń. Osoby, które będą lekceważyły obowiązujące obostrzenia muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza mandatem karnym w wysokości do 500 zł, sanepid może na taką osobę nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych.

Mundurowi apelują, aby dla naszego wspólnego dobra, na co dzień korzystać z maseczek, czy innych elementów odzieży, które pozwolą nam zasłonić usta i nos. Pamiętajmy, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz zgromadzeń, spotkań czy imprez. W związku z tym w kontaktach towarzyskich warto rozważyć możliwość korzystania z rozwiązań technologicznych takich, jak komunikatory, wideo konferencje czy portale społecznościowe.

Wszystkie te ograniczenia i obostrzenia mają na celu ochronę życia i zdrowia naszego i osób nam najbliższych. Stosując się do przepisów, zwiększamy nasze bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem. Szczegółowe informacje i aktualne przepisy można znaleźć na stronie  www.gov.pl, w zakładce Aktualne zasady i ograniczenia.