Wiadomości

Podejrzani o publiczne propagowanie faszyzmu są już w rękach policjantów.

Data publikacji 12.05.2020

Dzięki pracy kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przy wsparciu policjantów z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku odpowiedzialności karnej nie uniknie dwóch mężczyzn, którzy są podejrzani o nawoływanie do nienawiści oraz propagowanie poglądów faszystowskich. Sprawcy pierwszego maja tego roku m.in. na murze oporowym przy ul. Białej, ogrodzeniu parku Kuźniczki oraz elewacji kamienicy przy ul. Wajdeloty nanieśli neonazistowskie symbole nawołujące do nienawiści. Za to przestępstwo grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Sprawcy trafili do policyjnego aresztu. Dziś zostaną doprowadzeni do prokuratury.Policjanci z gdańskiej komendy od kilku dni pracowali nad sprawą, która dotyczyła propagowania faszystowskiego ustroju oraz nawoływania do nienawiści. Trzeciego maja tego roku policjanci odebrali zgłoszenia, o tym, że na murze oporowym przy ul. Białej, ogrodzeniu parku Kuźniczki oraz elewacji kamienicy przy ul. Wajdeloty sprawcy nanieśli neonazistowskie symbole nawołujące do nienawiści i propagujące poglądy faszystowskie.
Na miejsce tych przestępstw skierowano policjantów z grupy dochodzeniowo -śledczej, którzy podczas swojej pracy zabezpieczyli wiele śladów, które zostały poddane analizie. Kryminalni zabezpieczyli zapisy z kamer monitoringu w różnych częściach miasta, które były przez nich przez wiele godzin dokładnie analizowane. Równolegle funkcjonariusze sprawdzali każdą informację, którą zdobyli, rozmawiali z mieszkańcami, przesłuchiwali świadków. Policjanci typowali osoby, które mogą być odpowiedzialne za to przestępstwo.

Dzięki intensywnej pracy policjantów wczoraj rano i po południu doszło do zatrzymania dwóch mężczyzn, podejrzewanych o to przestępstwo. Kryminalnym z Gdańska w realizacji zatrzymań pomagali policjanci z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Do zatrzymań doszło na terenie Gdańska. W mieszkaniach zatrzymanych osób, podczas przeszukań, policjanci znaleźli odzież z emblematami świadczącymi o sympatyzowaniu tych osób z organizacjami o poglądach skrajnie nacjonalistycznych. Mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie, w którym będą czekali na przesłuchanie i zarzuty.
Zgodnie z art. 256 Kodeksu Karnego, który dotyczy publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa, lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość. Za popełnienie takiego czynu grozi do dwóch lat więzienia. Dziś zatrzymani mężczyźni zostaną doprowadzeni do prokuratury.