Policjanci podsumowali 2019 rok - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Wiadomości

Policjanci podsumowali 2019 rok

Data publikacji 05.02.2020

Mniej rozbojów, bójek, pobić i uszkodzeń mienia. Większa wykrywalność zarówno w przestępczości kryminalnej, jak i w przestępczości gospodarczej. Tysiące spotkań z mieszkańcami Gdańska, tysiące przeprowadzonych interwencji. O tym i o priorytetach na 2020 rok rozmawiali dziś policjanci podczas odprawy służbowej podsumowującej działania na rzecz bezpieczeństwa w 2019 roku. W odprawie uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinspektor Jarosław Rzymowski oraz komendanci gdańskich komisariatów.

5 lutego br. w Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku odbyła się odprawa kadry kierowniczej gdańskiej Policji poświęcona ocenie stanu bezpieczeństwa w 2019 roku. W odprawie uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski, a także kierownictwo gdańskiej komendy, komendanci komisariatów i naczelnicy wydziałów. Odprawę poprowadził Komendant Miejski Policji w Gdańsku insp. Wojciech Siwek z udziałem swoich zastępców mł. insp. Artura Mędrzyckiego oraz mł. insp. Sylwestra Mieszczaka. Podczas spotkania podsumowano działania policjantów na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, a także wskazano priorytety i zadania w zakresie poprawy bezpieczeństwa na najbliższe 12 miesięcy.
Odnotowaliśmy wzrost wykrywalności przestępstw o ponad 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Mniejszą liczbę czynów odnotowano natomiast w takich kategoriach jak: bójki i pobicia, rozboje, uszkodzenia mienia. Wzrost wykrywalności odnotowano nie tylko w przestępczości kryminalnej takiej jak m.in. przestępczość samochodowa, kradzieże z włamaniem, ale również w wykrywaniu przestępstw gospodarczych, w tej kategorii odnotowano ponad 13% zwiększenie skuteczności w wykrywaniu tych przestępstw.
Warto przypomnieć kilka ciekawych spraw, nad którymi z sukcesem pracowali policjanci z Gdańska. Jedną z nich było rozbicie tzw. Mafii lekowej
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i funkcjonariusze z Urzędu Celno-Skarbowego oraz z Inspekcji Farmaceutycznej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalną sprzedażą leków na zasadzie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. Funkcjonariusze weszli do kilkudziesięciu miejsc, przeszukali apteki, mieszkania oraz miejsca przechowywania dowodów. Zatrzymano 16 osób-członków tzw. mafii lekowej.

Kolejnym sukcesem było zatrzymanie osób podejrzanych o nawoływanie do nienawiści oraz propagowanie poglądów faszystowskich. Sprawcy na trzech gdańskich restauracjach rozwiesili plakaty nawołujące do nienawiści oraz umieścili napisy nawołujące do nienawiści. Zostali zidentyfikowani i zatrzymani przez kryminalnych.
Policjanci odzyskali ukradzione BMW i zatrzymali 38-latka, który jechał skradzionym z terenu Niemiec autem. Policjanci podczas pościgu za nim zmuszeni byli do wykorzystania broni, aby unieruchomić samochód, ponieważ kierowca poszukiwanego BMW staranował policyjną blokadę. Zatrzymany mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, usłyszał zarzut paserstwa, zniszczenia mienia oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej.
Policjanci zwiększyli swoją skuteczność także w ściganiu sprawców przestępstw narkotykowych, stąd większa liczba postępowań wszczętych w tej kategorii. W minionym roku zabezpieczono blisko 80 kilogramów narkotyków, a wykrywalność tego rodzaju przestępstw to ponad 97% tj. o 6% więcej niż w roku 2018.
Policyjni śledczy w toku prowadzonych postępowań przygotowawczych zabezpieczyli od podejrzanych mienie o wartości blisko 14,5 mln złotych.
W 2019 roku policjanci zajmujący się profilaktyką zrealizowali blisko 1500 działań profilaktycznych w zakresie uzależnień, przestępstw z nienawiści, patologii, cyberzagrożeń, bezpieczeństwa w miejscu publicznym i w miejscu zamieszkania.
Funkcjonariusze KMP Gdańsk oraz komisariatów policji przeprowadzili pół tysiąca spotkań w szkołach, w których uczestniczyło ok. 12 tysięcy uczniów. Policjanci ponad sto razy uczestniczyli w spotkaniach z najstarszymi mieszkańcami miasta, których uświadamiali o zagrożeniach i edukowali jak zapobiec przestępstwu na ich szkodę oraz w jaki sposób mają postępować, gdy padną ofiarą przestępców.
Policjanci uczestniczyli w 45 festynach organizowanych przez miejskie instytucje, podczas których służyli radą i pomocą mieszkańcom miasta.
W 2019 roku na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy zgłosili łącznie 6023 zagrożeń społecznych, uzyskano 66,76% potwierdzalności wszystkich zgłoszeń. Najwięcej zgłoszeń w 2019 roku dotyczyło kategorii: „nieprawidłowe parkowanie” - 64,33% wszystkich zgłoszeń, a także „przekraczanie dozwolonej prędkości” – 8,93% i „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” - 13,59% wszystkich zgłoszeń.

Policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu 464 wypadków drogowych (to o ponad 16% mniej niż w roku ubiegłym) oraz ponad 8 tysięcy kolizji. Podczas służby policjanci ruchu drogowego przeprowadzili blisko 400198 tysięcy kontroli stanu trzeźwości kierujących. Zatrzymali i wyeliminowali z ruchu drogowego 1358 osób, które kierowały pojazdami po alkoholu lub pod wpływem środków odurzających. Funkcjonariusze zatrzymali także ponad 1505 praw jazdy, w tym 782 za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Ponadto policjanci ruchu drogowego w trakcie przeprowadzonych kontroli drogowych zatrzymali ponad 4901 tysiąca dowodów rejestracyjnych od pojazdów, których stan techniczny w większości przypadków stwarzał realne zagrożenie na drodze.
Zagadnienie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego jest jednym z priorytetów na 2020 rok.
W minionym roku policjanci uczestniczyli w zabezpieczeniu ogółem 208 imprez masowych oraz ponad 330 protestów. Były to imprezy sportowe, ale również artystyczno-rozrywkowe. Łącznie w zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprez oraz protestów zaangażowanych było ponad 11 tys. policjantów.
W roku 2019 w ramach współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku w 2019 roku pozyskano łącznie 311 800 zł.
Przykłady:• Wsparcie finansowe w kwocie 200 000 zł z przeznaczeniem na dodatkowe patrole skierowane w sezonie letnim w rejony najczęściej odwiedzane przez turystów.
• Wsparcie finansowe w kwocie 50 000 zł z przeznaczeniem na nagrody dla funkcjonariuszy Policji za szczególne osiągnięcia w służbie.
• Wsparcie finansowe w kwocie 35 000 zł na realizację Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego.
• Wsparcie finansowe w kwocie 3000 zł na realizację działań profilaktycznych pod nazwą „Oznakuj Rower”.
• Wsparcie finansowe w kwocie 23 800 zł na zatrudnienie tłumaczy w sezonie letnim.

Podczas odprawy Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski podsumował działania gdańskiej Policji w 2019 roku i podziękował policjantom za wkład w osiągnięte wyniki. Podkreślił, że nasze działania powinny być szybkie, sprawne i skuteczne.

  • Odprawa policjantów
  • Odprawa policjantów
  • Odprawa policjantów