Wiadomości

Ponad 6 tys. zgłoszeń Gdańszczanie nanieśli w 2019 roku na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 13.01.2020

Gdańscy policjanci podsumowali zgłoszenia internautów odnotowane na krajowej mapie zagrożeń w 2019 roku. Goście oraz mieszkańcy Gdańska zaznaczyli łącznie 6023 miejsca, w których ich zdaniem dochodziło do różnego rodzaju nieprawidłowości. Policjanci korzystają z tych informacji i codziennie przeprowadzają interwencje, które w sposób bezpośredni likwidują zagrożenia.


Od początku działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy Gdańska nanieśli w sumie ponad 18  tysięcy zgłoszeń. Policjanci potwierdzili ponad 60% z nich.
Na przestrzeni 2019 roku gdańscy policjanci odnotowali na terenie miasta 6023 zgłoszenia, które zostały naniesione przez internautów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Część z zaznaczonych na mapie miejsc pokrywała się i dotyczyła tych samych nieprawidłowości. Wspomniana aplikacja od momentu jej uruchomienia cieszy się bardzo dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy funkcjonariusze mogą skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Do najczęstszych nieprawidłowości wskazywanych w minionym roku przez internautów na terenie Gdańska zaliczyć można nieprawidłowe parkowanie – to ponad 43% wszystkich zgłoszeń, a także „przekraczanie dozwolonej prędkości” – blisko ponad 2 % mniej niz w ubiegłym roku oraz „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” (blisko 8% wszystkich zgłoszeń).
 W dalszej kolejności internauci wskazywali miejsca, w których dochodzi do zaśmiecania terenu oraz sygnalizowali występowanie niewłaściwej infrastruktury drogowej. Od początku działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy Gdańska nanieśli w sumie ponad 18  tysięcy zgłoszeń. Policjanci potwierdzili blisko 67 % z nich. Dzięki zgłoszeniom internautów policjanci również za pośrednictwem innych instytucji, którym zgłaszali nurtujące mieszkańców problemy, doprowadzili m.in. do tego, że

- Naprawiono nawierzchnię przy ul. Kalinowej, Beskidzkiej,Kołobrzeskiej, Galaktycznej, Bora Komorowskiego, Elbląskiej, Goszczyńskiego, Wileńskiej, Opłotki internauci zgłaszali tam „dziurę na dziurze”, wyeliminowano wystające kostki brukowe wkoło zapadniętych studzienek.

- Policjanci interweniowali również w sprawie złej organizacji w ruchu drogowym. Wyeliminowali m.in. nieprawidłowo oznakowanie na ul. Starogardzkiej gdzie pozostał znak po tymczasowej organizacji ruchu, naprawiono oznakowanie przejścia dla pieszych przy ul. św. Brata Alberta. Po interwencji policjantów na skrzyżowaniu ulicy Myśliwskiej i Hausbrandta ustawiono znak ostrzegawczy A-5, który ostrzega o skrzyżowaniu dróg, na którym pierwszeństwo nie jest określone znakami z uwagi na to, że kierowcy jadący ul. Mysliwską traktowali ją jako drogę z pierwszeństwem przejazdu.

-Przy ul. Myśliwskiej dzięki interwencji policjantów wobec kierownika budowy, usunięte z chodnika  zostały palety z materiałami budowlanymi, które uniemożliwiały swobodne przejście pieszym. Mieszkańcy zgłaszali, że muszą schodzić na jezdnię aby ominąć przeszkodę.

- Dzięki zgłoszeniu policjanci zlikwidowali kilka nielegalnych wysypisk śmieci w rejonie dzielnicy Wrzeszcz i Śródmieścia.

Ponadto w 2019 roku wiele zgłoszeń stanowiły nieprawidłowości w zakresie ruchu drogowego i dotyczyły głównie kierujących, którzy nie stosowali się do znaków drogowych i przekraczali obowiązujące ograniczenia prędkości. Ich weryfikacją zajmowali się funkcjonariusze z gdańskiej drogówki. Najczęściej interweniowali oni na ul. Słowackiego, Elbląskiej, Armii Krajowej, Sucharskiego, gdzie internauci sygnalizowali na KMZB częste przekraczanie dozwolonej prędkości. Kierowani w ten rejon policjanci, za popełnianie wspomnianego wykroczenia nakładali mandaty karne, kierowali wnioski o ukaranie oraz zatrzymywali prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h.

Na przestrzeni całego minionego roku policjanci sprawdzili każde naniesione na mapę zgłoszenie. Na 6023 wszystkich otrzymanych sygnałów policjanci potwierdzili ponad 4000 miejsc, które zostały objęte nadzorem w celu wyeliminowania zagrożeń oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Funkcjonariusze zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Policjanci proszą o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji.