Podsumowanie akcji „Znicz” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Wiadomości

Podsumowanie akcji „Znicz”

Data publikacji 04.11.2019

Od 31 października do 3 listopada trwała policyjna akcja Znicz. Jak co roku gdańscy policjanci aktywnie włączyli się w działania, które zapewniły bezpieczeństwo podczas obchodów dnia Wszystkich Świętych.

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w trakcie obchodów Wszystkich Świętych nad naszym bezpieczeństwem czuwali gdańscy policjanci, którzy od 31 października do 3 listopada prowadzili akcję „Znicz”. Szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy widocznych było więcej patroli. Funkcjonariusze kierowali ruchem ulicznym, ponieważ przy największych gdańskich nekropoliach zmieniła się organizacja ruchu. W czasie kontroli policjanci zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy. Sprawdzali również trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci.

W ciągu czterech dni trwania wzmożonych działań policyjnych funkcjonariusze ruchu drogowego odnotowali 63 kolizje i 2 wypadki drogowe. Nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, czy nieprawidłowe wykonywanie manewrów, to główne przyczyny tych zdarzeń drogowych. Policyjne kontrole zakończyły się również zatrzymaniem 62 dowodów rejestracyjnych aut z powodu braku badań technicznych kontrolowanych samochodów oraz ich złego stanu technicznego.

Funkcjonariusze drogówki zatrzymali także 21 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/ h w obszarze zabudowanym i wyeliminowali z ruchu drogowego pięciu nietrzeźwych kierowców. Wśród nich był 41-latek z Gdańska, który kierował peugeotem, mając w wydychanym powietrzu prawie 2 promile alkoholu. Podczas sprawdzania danych mężczyzny okazało się też, że pijany kierowca ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i jest poszukiwany do osadzenia w areszcie lub zakładzie karnym. Podczas kontroli drogowych policjanci zatrzymali jeszcze trzy inne osoby poszukiwane, a także dwóch kierowców, którzy mieli sądowe zakazy kierowania pojazdem.

W trakcie akcji „Znicz” do policyjnego aresztu trafił też kierowca, który był pod wpływem narkotyków i nie zatrzymał się do kontroli. Do zatrzymania mężczyzny doszło w czwartek w nocy na ulicy Budowlanych, kiedy to policjanci ruchu drogowego dali kierującemu fiatem seicento polecenie do zatrzymania się. Ten widząc radiowóz, przyśpieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli w pościg, kierujący nie reagował na dawane przez policjantów sygnały świetle i dźwiękowe. Po chwili kierowca fiata zatrzymał pojazd, wysiadł z auta i zaczął uciekać pieszo. Policjanci pobiegli za nim i po chwili go zatrzymali. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość kierowcy alkomatem oraz narkotesterem, okazało się, że 28-latek był pod wpływem marihuany.