Wiadomości

Gdańsk- Policjanci podsumowali działania " Alkohol i Narkotyki

Data publikacji 07.06.2019

2737 skontrolowanych kierowców i wyeliminowanie z ruchu drogowego dwóch kierujących pod wpływem alkoholu – to efekt akcji „Alkohol i Narkotyki”, przeprowadzonej wczoraj przez gdańskich policjantów. Policjanci podczas akcji zatrzymali również kierowcę z zakazem sądowym, a także osobę poszukiwaną listem gończym.

Wczoraj gdańscy policjanci prowadzili akcję pod nazwą „Alkohol i Narkotyki". Działania funkcjonariuszy ukierunkowane były na przeprowadzenie maksymalnej ilości kontroli kierowców i wyeliminowanie z ruchu tych, którzy kierują pojazdem pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Punkty kontrolne zorganizowano w różnych dzielnicach miasta oraz na głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska. Policjanci w ciągu kilku godzin skontrolowali blisko 3 tysiące kierowców. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń badania wykonywane były szybko i skutecznie.

W trakcie działań policjanci przy ul. Chłodnej oraz przy ul. Rajskiej wyeliminowali z ruchu drogowego 60-letniego kierowcę audi oraz 31-letniego kierowcę fiata, którzy mieli ponad promil oraz ponad pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Z kolei kontrola drogowa przeprowadzona przez policjantów ruchu drogowego przy ul.Dmowskiego zakończyła się zatrzymaniem 21-letniego kierowcy  z Gdyni. Mężczyzna złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, który obowiązywał go do listopada 2020 roku. Funkcjonariusze doprowadzili 21-latka na pobliski komisariat.

Podczas wczorajszych działań policjanci zatrzymali do kontroli również trzech kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Mężczyźni stracą teraz prawo jazdy na trzy miesiące.

W trakcie kontroli w ręce policjantów trafił też poszukiwany listem gończym. Wieczorem przy ul. Elbląskiej, podczas kontroli kierującego samochodem marki Fiat okazało się, że 24-letni pasażer tego auta jest poszukiwany litem gończym przez gdański sąd, celem doprowadzenia do zakładu karnego do odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwo nielegalnego posiadania broni palnej.

Pamiętajmy! Każda osoba wsiadająca za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków stanowi realne zagrożenie dla siebie oraz zdrowia i życia innych użytkowników dróg. Nawet najmniejsza ilość alkoholu czy środków odurzających w organizmie prowadzi do  zmniejszenia zdolności kierowania pojazdem. Alkohol i narkotyki powodują zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a co za tym idzie-ograniczają zdolność do precyzyjnej obsługi pojazdów.

Za przestępstwo niestosowania się do zakazu sądowego grozi 5 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z obowiązującym prawem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości sprawcy grożą 2 lata pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i grzywna. W przypadku wykroczenia jest to kara aresztu albo grzywny.