Wiadomości

POLICJANCI Z OLIWY ZAPRASZAJĄ SENIORÓW NA DEBATĘ

Data publikacji 25.02.2014

Policjanci z komisariatu IV w Gdańsku organizują debatę z seniorami z Oliwy. Spotkanie odbędzie się już jutro o godz. 17.00 w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 przy ul. VII Dwór 7. Funkcjonariusze będą wskazywać jak skutecznie ustrzec się przed oszustami oraz jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Serdecznie zapraszamy!

Policjanci z komisariatu IV w Gdańsku organizują debatę z seniorami z Oliwy. Spotkanie odbędzie się już jutro o godz. 17.00 w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 przy ul. VII Dwór 7. Funkcjonariusze będą wskazywać jak skutecznie ustrzec się przed oszustami oraz jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Serdecznie zapraszamy!

Głównym celem spotkania jest przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia. Policjanci będą rozmawiali z seniorami o tym jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Aby seniorzy wiedzieli jak ustrzec się przed zagrożeniami, funkcjonariusze będą mówić m.in. o metodach działania przestępców.

Debaty mają na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Spotkania te pozwalają na wymianę informacji między Policją a mieszkańcami poszczególnych dzielnic o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będą mogły zostać wypracowane wspólnie metody ich eliminowania.

Serdecznie zapraszamy seniorów na debatę, która odbędzie się jutro o godz. 17.00 w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 przy ul. VII Dwór 7 w Gdańsku.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

1. Nie udzielajcie osobom, które do Was telefonują, informacji na Wasz temat, a zwłaszcza na temat Waszej rodziny czy pieniędzy. Szczególnie, jeśli podają się za pracowników banku i pytają o numer konta lub PIN do Waszej karty bankomatowej.
2. Nie opowiadajcie nigdy, co posiadacie i gdzie. I niech tego nie robią Wasze dzieci.
3. Nie przekazujcie pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za Waszych krewnych np. wnuczka, mówiąc, że mają bardzo trudną sytuację lub nadarzyła się niebywała okazja kupna np. auta i proszą Was o pożyczkę na bardzo krótki okres. Często, po Wasze oszczędności wysyłają inną osobę, uprzedzając Was telefonicznie o tym fakcie. Nie przesyłajcie również pieniędzy na wskazane przez rozmówcę konto bankowe. Najpierw upewnijcie się czy rozmawiacie rzeczywiście z krewnym. W taki właśnie sposób działają oszuści, którzy chcą Was pozbawić swoich oszczędności.
4. Nie otwierajcie drzwi do mieszkania ani wejściowych na klatkę, otwieranych na sygnał z domofonu osobom, których nie znacie. Jeśli podają się za pracownika instytucji np. administracji, gazowni, elektrowni, firmy wymieniającej okna - zadzwońcie do niej i upewnijcie się, czy rzeczywiście przysłała do Was swojego przedstawiciela. Dobrze byłoby, abyście numery do danej instytucji wcześniej ustalili i spisali np. z rachunków. Ważne jest, aby nie prosić o nie osób, które chcą się dostać do Waszego mieszkania.
5. Wpuszczając do domu obcą osobę, nie zostawiajcie jej nawet na chwilę samej. Pukający często prosi o szklankę wody i wchodzi za Wami do mieszkania, idzie do kuchni, a w tym czasie druga osoba, dla Was zupełnie niewidoczna, zagląda do znanych powszechnie schowków np. w szafach, do pościeli, ręczników, ubrań lub pod książki.
6. Nie wypłacajmy pieniędzy osobom, które przychodząc do naszego domu oferują usługi i żądają zapłaty z góry. Zdarza się, że są to oszuści, a usługa nigdy nie zostaje wykonana. Możemy sprawdzić wiarygodność takiej osoby dzwoniąc do firmy, którą reprezentują i zapytać, czy taka osoba tam pracuje i czy firma oferuje daną usługę. Możemy poprosić o dokument tożsamości - osoba o uczciwych zamiarach nie powinna obrazić się na taką prośbę.
Powrót na górę strony