Wiadomości

ZŁODZIEJ ROWERÓW W RĘKACH POLICJI

Ustalenia pozaprocesowe i praca operacyjna kryminalnych z Oruni doprowadziły do zatrzymania sprawcy kradzieży siedmiu rowerów z terenu Ujeściska. Okazał się nim 24-letni gdańszczanin, który za swoje czyny odpowie jako recydywista, gdyż w przeszłości był karany za podobne przestępstwa. Za kradzież w warunkach powrotu do przestępstwa grozi do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Ustalenia pozaprocesowe i praca operacyjna kryminalnych z Oruni doprowadziły do zatrzymania sprawcy kradzieży siedmiu rowerów z terenu Ujeściska. Okazał się nim 24-letni gdańszczanin, który za swoje czyny odpowie jako recydywista, gdyż w przeszłości był karany za podobne przestępstwa. Za kradzież w warunkach powrotu do przestępstwa grozi do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

W ostatnim czasie do komisariatu na Oruni zgłaszali się mieszkańcy Ujeściska informując, że ktoś z klatek schodowych ich bloków kradnie rowery.

Sprawą natychmiast zajęli się kryminalni z Orunii. Ich ustalenia pozaprocesowe i praca operacyjna doprowadziły do ustalenia sprawcy tych kradzieży. Okazał się nim 24-letni gdańszczanin, którego w miniony piątek w mieszkaniu na gdańskim Chełmie zatrzymali funkcjonariusze.

Policjanci ustalili, że zatrzymany 24-latek w okresie od początku kwietnia do połowy czerwca br. z klatek schodowych bloków na Ujeścisku dokonał kradzieży 7 rowerów, które jak tłumaczył sprzedawał na rynku. Łączna wartośc skradzionych rowerów wyniosła ponad 7 tys. zł.

W sobotę sprawca usłyszał zarzuty kradzieży, za które odpowiadać będzie jako recydywista, bowiem w przeszłości był karany za podobne przestępstwa.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Podczas przeszukania lokalu zajmowanego przez 24-latka funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli rower oraz kompresor. Obecnie trwają ustalenia, do kogo należą zabezpieczone przedmioty. Niewykluczone, że sprawca usłyszy kolejne zarzuty.

Za kradzież w warunkach powrotu do przestępstwa grozi do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Aby zmniejszyć ilość kradzieży rowerów , należy pamiętać, że złodziej najczęściej wykorzystuje:

- pozostawienie roweru na balkonie bez dobrego zabezpieczenia;

- pozostawienie roweru na klatce schodowej,

- pozostawienie roweru przed sklepem, barem, budynkiem mieszkalnym,

- pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy domu lub mieszkania.

Oto kilka porad, jak ustrzec się przed kradzieżą i jak utrudnić działanie złodziejowi:

- postaw na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,

- dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu zabierze czasu złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower,

- stosujmy linki rowerowe zawsze – odchodząc nawet na chwilę przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem,

- zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenia naszej piwnicy – złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał,

- miejmy oczy otwarte na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej. Często bez sprawdzenia, po usłyszeniu przyciśnięcia guzika domofonu, wpuszczamy do środka budynku rożne osoby, wśród których może znaleźć się i złodziej,

- gdy w bloku nie ma domofonów – wnioskujmy o ich zamontowanie,

- o wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w otoczeniu naszego bloku , które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy policję.

Dobrze jest sfotografować jednoślad, aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie oraz dowód zakupu policjantom. W przypadku kradzieży niezwłocznie należy powiadomić o tym policjantów!. Jeśli skradziony rower zostanie znaleziony przez policjantów np. podczas przeszukania złodziejskiej „dziupli”, jest szansa, że taki jednoślad wróci do właściciela.

Co zrobić jeśli ukradną ci rower:

- zadzwoń na policję podając miejsce kradzieży i wygląd roweru, w tym numer identyfikacyjny roweru,

- przyjdź do najbliższej jednostki policji i o ile to możliwe - z dowodem zakupu roweru lub kartą gwarancyjną z numerami ramy, dobrze jest powiadomić sklepy i serwisy rowerowe, obserwować aukcje internetowe, lokalne rynki i giełdy samochodowe. Jeśli np. zauważysz, że na aukcji internetowej do sprzedaży wystawiony jest twój rower, natychmiast powiadom o tym policję.

Powrót na górę strony