Wiadomości

UKARANO 10 NIETRZEWYCH PIESZYCH

Policjanci z wydziału ruchu drogowego tylko od piątku do niedzieli ukarali mandatami 10 osób, które przechodziły przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle lub w miejscu niedozwolonym. Jak się okazało wszystkie te osoby były nietrzeźwe. Z kolei podczas kontroli drogowych, wpadło sześciu kierowców będących po spożyciu alkoholu. Dwóch z nich spowodowało kolizje drogowe. Następny zatrzymany kierowca wsiadł za kółko pomimo zakazu sądowego. W ciągu ostatnich trzech dni policjanci z wydziału ruchu drogowego ukarali mandatami aż 10 osób w wieku 21-63 lat, które popełniły wykroczenie w ruchu drogowym. Połowa z ukaranych osób przechodziła przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. 

Policjanci z wydziału ruchu drogowego tylko od piątku do niedzieli ukarali mandatami 10 osób, które przechodziły przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle lub w miejscu niedozwolonym. Jak się okazało wszystkie te osoby były nietrzeźwe. Z kolei podczas kontroli drogowych, wpadło sześciu kierowców będących po spożyciu alkoholu. Dwóch z nich spowodowało kolizje drogowe. Następny zatrzymany kierowca wsiadł za kółko pomimo zakazu sądowego.

W ciągu ostatnich trzech dni policjanci z wydziału ruchu drogowego ukarali mandatami aż 10 osób w wieku 21-63 lat, które popełniły wykroczenie w ruchu drogowym. Połowa z ukaranych osób przechodziła przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Pozostałe przechodziły na czerwonym świetle, pomimo przejeżdżających samochodów. Jak się okazało, wszystkie te osoby były nietrzeźwe alkomat u każdego z nich wykazał od prawie 0,5 do 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Podczas przeprowadzonych kontroli drogowych, mundurowi wyeliminowali z ruchu drogowego sześciu nietrzeźwych kierujących. Badanie ich stanu trzeźwości wykazało od prawie 0,5 do 1 promila alkoholu w organizmie. Dwóch mężczyzn jadących na podwójnym gazie dodatkowo spowodowało kolizje drogowe przy ul. Łozy i Trakcie Św. Wojciecha.

Ponadto, w niedzielę na Targu Rakowym, funkcjonariusze zatrzymali 27-letniego gdańszczanina, który prowadził auto pomimo ciążącego na nim zakazu sądowego.

Wszyscy zatrzymani kierowcy swoją podróż zakończyli w policyjnym areszcie.

Za naruszenie zakazu sądowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast jazda samochodem w stanie nietrzeźwości to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do 2 lat oraz utratą uprawnień do kierowania.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych, gdańscy policjanci prowadzą działania na głównych ciągach komunikacyjnych miasta oraz prowadzą nadzór nad miejscami szczególnie niebezpiecznymi. Funkcjonariusze ruchu drogowego zdecydowanie reagują na wykroczenia popełniane przez pieszych i kierujących pojazdami, którzy w nieprawidłowy sposób przejeżdżają przejścia dla pieszych.

Przypominamy, że piesi - tak jak kierowcy różnych pojazdów - są uczestnikami ruchu drogowego. W odróżnieniu jednak od kierowców piesi są uczestnikami "niechronionymi", ponieważ w trakcie "zderzenia" z pojazdem nie chroni ich nic. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa. Pieszy jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam gdzie jest możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię pierwszeństwa pieszych i pojazdów. Większość pieszych przepisy zna, przynajmniej te podstawowe, jednak policyjne statystyki mówią o tym, że nie wszyscy się do nich stosują.. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, w których sprawcami są piesi, jest to że nieostrożnie wchodzą oni na jezdnię, nieprawidłowo ją przekraczają lub przekraczają w miejscu niedozwolonym.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo wszystkich pieszych przypominają:

Pieszemu zabrania się:

. wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych,
. wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
. przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez torowisko,
. przebiegania przez jezdnię i chodzenia po torowisku,
. przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni.


Stosowanie powyższych reguł nic nie kosztuje, za ich niestosowanie można zapłacić cenę najwyższą.

(źródło KGP)

Powrót na górę strony