Data publikacji: 2019-01-07     Jednostka: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku

W miniony weekend gdańscy policjanci ruchu drogowego wyeliminowali z ruchu drogowego 9 osób, które będąc pod wpływem alkoholu, kierowały samochodem lub rowerem. Alkomat u każdego z nich wykazał od ponad 0,3 do 2 promili. Funkcjonariusze podczas kontroli drogowych zatrzymali również kierowcę, który miał cofnięte uprawnienia do kierowania i trzy osoby poszukiwane.

W miniony weekend gdańscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali dziewięć osób, które kierowały samochodem lub rowerem, będąc pod wpływem alkoholu. Alkomat u każdego z nich wykazał od ponad 0,3 do 2 promila.

Podczas kontroli, jakie miały miejsce w miniony weekend policjanci zatrzymali 73-latka z Gdańska, który mając w wydychanym powietrzu 1,5 promila alkoholu spowodował kolizję . Do zdarzenia doszło w niedzielę, około godziny 18.00. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia, ustalili, że 73-latek kierujący samochodem marki peugeot, jadąc ul. Czyżewskiego w kierunku ul. Spacerowej, z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z samochodem marki honda. Sprawca kolizji został wylegitymowany, a także zbadano jego stan trzeźwości. Alkomat pokazał, że kierowca peugeota wsiadł za kierownicę auta i spowodował kolizję, będąc pod wpływem 1,5 promila alkoholu. Nietrzeźwy sprawca kolizji został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu Policji, natomiast samochód 73-latka został odholowany na parking.

Podczas weekendowych służb policjanci drogówki zatrzymali też trzy osoby poszukiwane. Do pierwszego zatrzymania doszło w piątek o godzinie 12.50 na al. Rzeczypospolitej, podczas kontroli kierującego samochodem renault espace. W trakcie sprawdzania danych osobowych 53-letniego kierowcy tego samochodu okazało się, że jest on osobą poszukiwaną i ma zapłacić nałożoną przez Sąd grzywnę, lub też zamiennie spędzić 5 dni w areszcie. Mężczyzna oświadczył, że w całości uiści nałożoną na niego grzywnę. Po tym, jak 53-latek wywiązał się z nałożonej na niego kary, został zwolniony przez policjantów. Dwie godziny później policjanci ruchu drogowego podczas obsługi kolizji drogowej na ul. Kartuskiej, ustalili, że jeden z jej uczestników jest osobą poszukiwaną celem ustalenia miejsca pobytu. 33-letni mężczyzna przekazał policjantom informację o miejscu swojego pobytu i został zwolniony przez funkcjonariuszy. Z kolei w sobotę o godz. 12.30 na ul. Grunwaldzkiej policjanci zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki volkswagen. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że 54-latek nie ma żadnych uprawnień do kierowania, a ponadto jest osobą poszukiwaną przez gdański Sąd, celem ustalenia miejsca pobytu i ma zapłacić nałożoną przez Sąd grzywnę, lub też zamiennie ma spędzić 100 dni w areszcie. Mężczyzna przekazał policjantom informację o miejscu swojego pobytu, a także w obecności funkcjonariuszy uiścił nałożoną na niego grzywnę.

W piątek policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 44-latka, który kierował audi, pomimo cofniętych mu w  2007 roku przez Starostę Ostrowca Świętokrzyskiego uprawnień do kierowania. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli na Obwodnicy Południowej. 44-latek próbował tłumaczyć się policjantom, że przejechał autem tylko 60 metrów, ponieważ chciał sprawdzić, czy nic mu nie stuka w zawieszeniu.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości lub narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, a także utrata uprawnień do kierowania. Kara aresztu lub grzywny, a także utrata uprawnień do kierowania grozi za jazdę samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Podobną karą zagrożone jest kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu czy też nietrzeźwości. Za prowadzenie samochodu pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień, grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

 


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2019 r.