Data publikacji: 2018-12-13     Jednostka: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku

Gdańscy policjanci ruchu drogowego przypominają kierowcom o zachowaniu ostrożności w pobliżu przejść dla pieszych. Lekceważenie tych zasad może zakończyć się poważnym w skutkach wypadkiem drogowym.

Co roku w Gdańsku wypadki drogowe z udziałem pieszych stanowią około 30% wszystkich wypadków drogowych na terenie Gdańska. Jak wskazują statystyki na przestrzeni lat, prawie jedną trzecią wypadków, w których poszkodowanymi są piesi, powodują oni sami, a najczęstsze przyczyny takich zdarzeń to wejście na jezdnię czy czerwonym świetle lub nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, lub zza pojazdu czy przeszkody. Jednak sprawcami zdecydowanej większości zdarzeń z pieszymi są kierujący, a do najczęstszych przyczyn wypadków z winy kierujących jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, przy skręcaniu w drogę poprzeczną lub w innych okolicznościach.


W ciągu ostatnich trzech dni na terenie Gdańska doszło do pięciu wypadków drogowych z udziałem pieszych, w tym jedno z tych zdarzeń było śmiertelne w skutkach. We wszystkich przypadkach do powstania tych zdarzeń przyczyniły się rażące naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego przez kierowców.
Ponownie apelujemy o zdrowy rozsądek i ściągnięcie nogi z gazu, zwłaszcza kiedy na drodze panują niesprzyjające warunki atmosferyczne w postaci opadów i zmroku. Przy takiej pogodzie piesi muszą być świadomi, że kierowca nie dostrzega ich na przejściu, a kierowcy w rejonie takich przejść powinni być nadzwyczaj czujni.
W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci przypominają:

KIEROWCO!!!


Obowiązek ustępowania pieszym znajdującym się na przejściu wynika z art.26 prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu”. Zabronione jest wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych, a także omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, aby udzielić pierwszeństwa pieszemu.

PIESZY POWINIEN!!!!


- upewnić się, czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię i obserwować ruch pojazdów z obu kierunków;
- nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych, ponieważ kierowca nie zatrzyma pojazdu w miejscu;
- nie wchodzić na jezdnię zza pojazdu ( np. autobusu) przy braku pełnej widoczności
- nie wbiegać na jezdnię;
- przekraczać jezdnię tylko w miejscach dozwolonych.
Przypominamy niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o obowiązku noszenia poza obszarem zabudowanym po zmroku elementów odblaskowych oraz zachęcamy do korzystania z tych elementów również na terenie miasta. Odblask umieszczony na ubraniu, czy torebce znacząco podnosi widoczność pieszego, co wpływa bezpośrednio na jego bezpieczeństwo.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2019 r.