Data publikacji: 2018-11-15     Jednostka: Komisariat VIII Policji w Gdańsku

Czujność pracownicy jednego z banków w Gdańsku i szybka wymiana informacji z policjantami z Suchanina uchroniła 67-latkę przed utratą ponad 30 tys. zł. Podczas rozmowy z seniorką kobieta nabrała podejrzeń, że może to być próba wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Nie myliła się i dzięki temu starsza pani nie straciła swoich oszczędności. 

Wczoraj do policjantów zadzwoniła zaniepokojona pracownica jednego z banków i powiedziała oficerowi dyżurnemu o tym, że przed chwilą jedna z klientek banku, starsza pani, która była bardzo niespokojna, przelała kilkadziesiąt tysięcy złotych na nowo utworzone konto. Pracownica zorientowała się, że może to być próba oszustwa, tzw. metodą „na policjanta” i powiadomiła funkcjonariuszy. Oficer dyżurny natychmiast do miejsca zamieszkania seniorki skierował funkcjonariuszy, a przelew kilkudziesięciu tysięcy złotych został wstrzymany.

Kryminalni podczas rozmowy z 67-latką ustalili, że do kobiety zadzwonił oszust podający się za policjanta. Mężczyzna poinformował ją, że na jej konto bankowe za chwilę włamią się przestępcy i będą chcieli ukraść jej pieniądze. Podczas rozmowy mężczyzna chciał się uwiarygodnić i dodał, że w celu weryfikacji jego osoby kobieta ma nie odkładać słuchawki i wykręcić numer alarmowy na Policję i tam w rozmowie z dyżurnym potwierdzić jego tożsamość. Następnie kobieta miała udać się do banku, założyć nowe konto co uczyniła. Podczas wizyty w banku pokrzywdzona miała podać nr telefonu do korespondencji przekazany przez „policjanta”.

Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji pracownika banku i działań policjantów, seniorka nie straciła blisko 30 tys. zł.

Kolejny raz apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Pod żadnym pozorem nie powierzajmy gotówki obcym osobom. Przypominamy także, że policjanci NIGDY nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.