Data publikacji: 2018-11-05     Jednostka: Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Od 31 października do 4 listopada trwała policyjna akcja Znicz. Jak co roku gdańscy policjanci aktywnie włączyli się w działania mające zapewnić bezpieczeństwo podczas obchodów dnia Wszystkich Świętych. W tym roku było bezpieczniej niż w roku ubiegłym, mniej wypadków drogowych i mniej kolizji – to bilans tegorocznej akcji Znicz na terenie miasta Gdańska. W celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na drogach, podczas akcji funkcjonariusze rozdawali biało- czerwone opaski odblaskowe „Bądź widocznym patriotą!”

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w trakcie obchodów Wszystkich Świętych nad naszym bezpieczeństwem czuwali gdańscy policjanci, którzy od 31 października do 4 listopada prowadzili akcję „Znicz”. Szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy widocznych było więcej patroli. Funkcjonariusze kierowali ruchem ulicznym, bowiem przy największych gdańskich nekropoliach zmieniła się organizacja ruchu. W czasie kontroli policjanci zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy. Sprawdzali również trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci. Mundurowi podczas trwania akcji nie odnotowali przestępstw związanych bezpośrednio ze Świętem Zmarłych

W ciągu pięciu dni trwania wzmożonych działań policyjnych funkcjonariusze ruchu drogowego odnotowali 66 kolizji  i  2 wypadki drogowe. Nieustąpienie pierwszeństwa , niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, czy nieprawidłowe wykonywanie manewrów,  to główne przyczyny tych zdarzeń drogowych. Policyjne kontrole zakończyły się również zatrzymaniem 19 dowodów rejestracyjnych za brak badań technicznych i w związku z   tym, iż pojazdy zagrażały bezpieczeństwu . Funkcjonariusze drogówki zatrzymali 3 prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/ h w obszarze zabudowanym, a także wyeliminowali z ruchu drogowego jednego nietrzeźwego kierowcę.  W niedzielę o godz. 23:00 policjanci zatrzymali 17-latka z Gdańska , który kierował mercedesem bez uprawnień i był pod wpływem 2,7 promila alkoholu. Młody mężczyzna jadąc samochodem ul. Wiolinową , nie dostosował prędkości do warunków ruchu i zjechał do prawej krawędzi jezdni uderzając w zaparkowany pojazd, a następnie w ogrodzenie posesji.

Podczas kontroli drogowych w ręce policjantów trafiły też dwie osoby poszukiwane. Do pierwszego zatrzymania doszło 3 listopada. Podczas obsługi zdarzenia drogowego na skrzyżowaniu ulic Havla i Świętokrzyskiej , podczas sprawdzania danych osobowych sprawcy kolizji, okazało się, że jest on osobą poszukiwaną do ustalenia miejsca pobytu. Z kolei 4 listopada podczas kontroli prędkości na ul. Połęże w ręce mundurowych trafił 40-latek z Gdańska,  który był poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu, a ponadto miał zapłacić nałożoną przez Sąd grzywnę, lub też zamiennie spędzić 60 dni w areszcie. Mężczyzna przekazał policjantom informację o miejscu swojego pobytu, a także oświadczył że w całości uiści nałożona na niego grzywnę. Po tym jak 40-latek wywiązał się z nałożonej na niego kary, został zwolniony przez policjantów.
Podczas akcji „Znicz” organizowanej w okresie Wszystkich Świętych policjanci rozdawali pieszym biało-czerwone, odblaskowe opaski z napisem „Bądź widocznym patriotą!”. W sumie 900 opasek trefiło do mieszkańców Gdańska i gości odwiedzających nasze miasto. Akcja zorganizowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddziała w Gdańsku,  miała na celu przypomnienie o zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości... ale także o zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach.

 
 
 
 

Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2019 r.