Data publikacji: 2018-10-11     Jednostka: Komenda Miejska Policji w Gdańsku

W trosce o poczucie bezpieczeństwa obcokrajowców, którzy właśnie rozpoczęli studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, policjanci z komendy miejskiej i komisariatu na Suchaninie spotkali się w ramach debaty ewaluacyjnej z młodymi gośćmi z zagranicy. Podczas wykładu i prezentacji, funkcjonariusze opowiedzieli o podstawowych zadaniach policjantów, przekazali także informacje dotyczące zachowania się w razie wystąpienia jakiegoś zagrożenia i przypomnieli jak takich sytuacji unikać. Na koniec spotkania studenci otrzymali ulotki z numerami telefonów alarmowych oraz podstawowymi stwierdzeniami w języku polskim i angielskim, które mają ułatwić im pierwszy kontakt z policjantem.

Wczoraj o godzinie 10 policjanci z komendy miejskiej oraz komisariatu na Suchaninie i Śródmieściu w budynku „Atheneum Gedanense Novum” przy Alei Zwycięstwa 41/42 w Gdańsku spotkali się ze studentami z zagranicy, którzy dopiero co rozpoczęli studnia na tutejszej uczelni. W wykładzie uczestniczyło blisko 40 nowo przyjętych studentów z całego świata.
Policjanci w lutym tego roku przeprowadzili podobne spotkanie dla studentów z Politechniki Gdańskiej, które pokazało jak ważne są takie spotkania nie tylko dla studentów, ale również dla policjantów, nie tylko z punktu widzenia różnic kulturowych, prawnych, ale również możliwości poznania problemów, z jakim borykają się studenci podczas codziennego życia na terenie naszego kraju.
Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom władz uczelni oraz studentów poprzednią debatę uzupełniono o dodatkowy zakres tematyczny.


Chwilę po przywitaniu studentów przez przedstawiciela uczelni, swój wykład rozpoczęli policjanci. W trakcie spotkania funkcjonariusze przedstawili podstawowe zadania polskich policjantów, zaprezentowali ich umundurowanie oraz radiowozy, jakimi się poruszają. Następnie przekazali im w jaki sposób mają się zachować w przypadku kiedy staną się ofiarą przestępstwa oraz procedurę zgłaszania o takich przypadkach. Podczas spotkania studenci mieli okazję poznać swojego dzielnicowego, który razem z naczelnikiem prewencji reprezentowali podczas debaty policjantów z Komisariatu VIII Policji w Gdańsku.
Reprezentujący policjantów podczas wystąpienia sierż. szt. Rafał Wróbel z komisariatu na Śródmieściu odpowiadała na pytania uczestników spotkania dotyczące m.in. bezpieczeństwa cudzoziemców i ewentualnie pojawiających się zagrożeń związanych z wielokulturowością na terenie miasta. Uczestnicy spotkania mieli również do policjantów wiele pytań, w szczególności dotyczących zasad ruchu drogowego oraz ogólnych przepisów porządkowych.
Podczas debaty omówione zostało działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawione zostało krok po kroku dodawanie nowych zgłoszeń na wskazanej mapie. Kolejnym punktem podczas spotkania było omówienie aplikacji mobilnej ,,Moja Komenda, dzięki której w szybki sposób możemy skontaktować się ze swoim dzielnicowym.
Policjanci przekazali również studentom materiały informacyjne w języku angielskim dotyczące bezpieczeństwa własnego oraz numerów alarmowych.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.