Data publikacji: 2018-09-28     Jednostka: Komisariat VIII Policji w Gdańsku

Policjanci z komisariatu na Suchaninie we współpracy z policjantami z komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o znieważenie miejsca pochówku żołnierzy radzieckich przy ul. Giełguda, do którego doszło 8 sierpnia tego roku. Mieszkańcy Gdańska oraz Rumi zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Cały czas trwają poszukiwania trzeciego mężczyzny, który brał udział w tym przestępstwie. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy policjanci przekazali do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. Wczoraj 43- letni mieszkaniec Gdańska usłyszał zarzut znieważenia cmentarza żołnierzy radzieckich z pobudek chuligańskich, drugi mężczyzna został przesłuchany w charakterze świadka.

Policjanci z komisariatu na gdańskim Suchaninie pod nadzorem prokuratorów z Prokuratury Rejonowej Gdańsk- Wrzeszcz od sierpnia tego roku pracowali nad sprawą znieważenia miejsca pochówku żołnierzy radzieckich, do którego doszło przy ul. Giełguda. Sprawcy zdewastowali, połamali i powyginali metalowe gwiazdy, które znajdowały się na nagrobkach.
Funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo śledczej oraz policyjny technik wykonali oględziny zniszczonych nagrobków i zabezpieczyli ślady kryminalistyczne, które następnie zostały przekazane do dalszych badań. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie w tej sprawie od zarządcy cmentarza, które dotyczyło uszkodzenia ponad 20 gwiazd będących elementami nagrobków. Funkcjonariusze oprócz zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzenia, weryfikacji policyjnych baz danych i rozmów ze świadkami zabezpieczyli zapisy z kamer monitoringu. Pomimo wielu typowań potencjalnych sprawców tego przestępstwa, policjanci zdecydowali o publikacji wizerunku tych mężczyzn w mediach.

Niemal natychmiast po publikacji wizerunku do policjantów zaczęły napływać różne zgłoszenia. Kilka z nich potwierdziło informacje zdobyte już przez policjantów z Suchanina.

Do zatrzymania pierwszego z mężczyzn doszło w środę po południu na terenie Rumi. Mężczyzna został doprowadzony do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, a następnie przesłuchany w charakterze świadka przestępstwa.
Drugi mężczyzna 43-letni mieszkaniec Gdańska został zatrzymany wczoraj po południu w jednym z mieszkań na terenie miasta. Mężczyzna miał przy sobie kilka gramów najprawdopodobniej środków odurzających, które policjanci zabezpieczyli do badań toksykologicznych.
Wczoraj 43-latek został doprowadzony do prokuratury, w której prokurator ogłosił mu zarzut dotyczący znieważenia z pobudek chuligańskich miejsca pochówku oraz zniszczenia mienia. Za to przestępstwo grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór.
Cały czas trwają poszukiwania trzeciego mężczyzny, który brał udział w tym przestępstwie.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.