Data publikacji: 2018-09-28     Jednostka: Wydział dw. z Przestępczością Narkotykową KMP w Gdańsku


Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku od dłuższego czasu pracowali nad rozpracowaniem grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i psychoaktywnych na terenie Gdańska i okolic oraz współorganizowaniem przemytów transgranicznych znacznych ilości narkotyków m.in. z Hiszpanii do Polski. Dzięki ustaleniom policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku na terenie Danii, duńska Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w wieku 22 i 33-lat, którzy próbowali przemycić na teren tego kraju blisko pół tony narkotyków ukrytych m.in. w kartonach z produktami spożywczymi.


Zatrzymanie poprzedzone było wieloetapowymi czynnościami operacyjnymi prowadzonymi przez funkcjonariuszy gdańskiej komendy, które pozwoliły na ustalenie, że sprawcy, zaplanowali przemyt narkotyków. Z zebranego przez policjantów materiału wynikało, że do przemytu znacznych ilości środków odurzających ma dojść na granicy niemiecko- duńskiej na początku września tego roku. Narkotyki miały trafić na rynek skandynawski. Dwóch gdańszczan za pomocą wynajętego wcześniej samochodu chciało przewieźć narkotyki w kartonach z produktami spożywczymi m.in. chipsami. Z informacji policjantów wynikało, że będzie to blisko pół tony środków odurzających.

Dzięki precyzyjnym ustaleniom gdańskich funkcjonariuszy natychmiast nawiązano bieżący kontakt z funkcjonariuszami z Danii. Wymianę informacji w tym zakresie koordynowali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy przekazywali na bieżąco wszystkie niezbędne, informacje dotyczące osób podejrzewanych. Wszystkie te działania doprowadziły do zatrzymania na terenie Danii, tuż po przekroczeniu granicy dwóch mężczyzn w wieku 22 i 33 lat, którzy w samochodzie dostawczym w części ładunkowej przewozili kartony, w których znajdowało się 480 kilogramów haszyszu.Wartość zabezpieczonych narkotyków to 19 mln złotych.


W tym samym czasie kiedy w Danii trwało przeszukanie samochodu podejrzewanych o przemyt mężczyzn, w Polsce policjanci z gdańskiej komendy przeszukiwali ich mieszkanie, w którym zabezpieczyli znaczne ilości tabletek ekstasy ponad 800 sztuk oraz inne rzeczy, które świadczyły o prowadzonym przez mężczyzn przestępczym procederze. Technik kryminalistyki wykonał oględziny i zabezpieczył ślady. Do sprawy zatrzymano też przebywającą w mieszkaniu 23-letnią kobietę.


Zatrzymani mieszkańcy Gdańska są obecnie w dyspozycji duńskiego wymiaru sprawiedliwości.
Za przemyt narkotyków grozi do 15 lat pobawienia wolności.
Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

 

 
 

Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.