Data publikacji: 2018-09-11     Jednostka: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku

Gdańscy policjanci zakończyli działania „Bezpieczna droga do szkoły”, a ich jednym z priorytetowych zadań było zadbanie o najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Pomimo, że działania obejmowały pierwszy tydzień września, policjanci nadal będą odwiedzać szkoły, przedszkola i prowadzić zajęcia dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Gdańscy policjanci zakończyli działania "Bezpieczna droga do szkoły". Akcja ta była prowadzona przez funkcjonariuszy w trzech etapach. Pierwszy polegał na kontroli okolic szkół. Sprawdzane było właściwe oznakowanie, tj. ustawienie i widoczność znaków drogowych, przejścia dla pieszych i infrastruktura techniczna w okolicach ulic, przy których znajdują się szkoły.

Drugi etap działań polegał na objęciu szczególnym nadzorem dróg w rejonie szkół podstawowych. Funkcjonariusze zwracali tam uwagę między innymi na prędkość kierowców oraz omijanie i wyprzedzanie w rejonie przejść dla pieszych. Obserwowali także zachowanie się pieszych na drodze. Trzeci etap akcji polegał na przeprowadzaniu zajęć dla uczniów m.in. z zagadnień bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz edukacji komunikacyjnej. Od pierwszych dni września policjanci odwiedzali szkoły, by przeprowadzić spotkania z najmłodszymi uczniami. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, dokładnie omawiając zasady dotyczące zachowania bezpieczeństwa przechodzenia przez przejście dla pieszych. Policjanci dużo uwagi poświęcili uświadomieniu dzieciom , jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych na plecaku czy na odzieży. Na pewno to nie koniec wizyt policjantów w szkołach. Pomimo zakończenia wzmożonych działań "Bezpieczna droga do szkoły" będą oni nadal prowadzić działalność edukacyjną w szkołach i przedszkolach.

W działania „Bezpieczna droga do szkoły” było zaangażowanych prawie 700 policjantów prewencji i ruchu drogowego, a nadzorem objęto 233 placówek szkolnych. W czasie trwających działań funkcjonariusze skontrolowali również 12 autobusów, w których nie ujawniono żadnych nieprawidłowości . Ponadto podczas trwania akcji policjanci zatrzymali 16 kierujących pod wpływem alkoholu. W pierwszym tygodniu września w rejonie szkół i przedszkoli nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego.

 
 

Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.