Data publikacji: 2018-09-10     Jednostka: Komisariat VI Policji w Gdańsku

Dzięki pracy policjantów z Nowego Portu oraz prokuratorów odpowiedzialności karnej nie uniknie trzech mieszkańców Gdańska w wieku 48, 50 i 52 lat, którzy dyskryminowali i znieważyli swoich sąsiadów na tle narodowościowym. Dwóch z zatrzymanych dodatkowo usłyszało zarzut pobicia. Policjanci podejrzanych doprowadzili do prokuratora, który postawił im zarzuty i zawnioskował do sądu o ich aresztowanie. Decyzją sądu zatrzymani najbliższe miesiące spędzą w areszcie. Za dyskryminację, znieważanie na tle narodowościowym może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

W miniony piątek policjanci z Nowego Portu zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 48, 50 i 52 lat, którzy na tle narodowościowym znieważali i dyskryminowali swoich sąsiadów. Jak ustalili policjanci konflikt pomiędzy mężczyznami, a rodziną trwał od maja tego roku, wtedy pokrzywdzeni zamieszkali w Polsce. Sąsiedzi od początku nie darzyli rodziny z Białorusi sympatią. Pokrzywdzeni starali się unikać konfrontacji z nieprzychylnymi sąsiadami, pomimo tego mężczyźni ubliżali im na tle narodowościowym, znieważali rodzinę słowami wulgarnymi, kiedy spotykali ich np. w klatce schodowej czy na wspólnym podwórku.

Piątego września tego roku dwóch sąsiadów zaatakowało pokrzywdzonego z powodu jego przynależności narodowościowej, uderzyli go w głowę, szarpali za ręce. Zaatakowali również jego żonę, która chciała pomóc swojemu mężowi.

Funkcjonariusze z Komisariatu VI Policji w Nowym Porcie niezwłocznie po otrzymaniu informacji o tych zdarzeniach rozpoczęli działania zmierzające do zatrzymania osób, które dopuściły się tych przestępstw. W piątek po południu trzech mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu.
Policjanci i prokuratorzy, którzy pracowali nad tą sprawą, dokładnie przeanalizowali zebrany materiał, przesłuchali świadków oraz pokrzywdzonych, zabezpieczona została również dokumentacja medyczna, powołano biegłego z zakresu medycyny sądowej.
W miniony weekend prokurator przedstawił 52 latkowi trzy zarzuty, które dotyczyły dyskryminacji, kierowania gróźb z powodu przynależności narodowej oraz publicznego znieważania osoby z powodu jej przynależności.

48- latek oraz jego 50-letni kolega dodatkowo usłyszeli zarzut uszkodzenia ciała w wyniku pobicia oraz kierowania gróźb karalnych.
Wczoraj sąd przychylił się do wniosku prokuratora i aresztował zatrzymanych mężczyzn na najbliższe miesiące.

Za dyskryminację, znieważanie na tle narodowościowym może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.