Data publikacji: 2018-08-22     Jednostka: KMP Gdańsk / KWP Gdańsk

W najbliższy czwartek zostaną przeprowadzone działania „Motocykle”. Ich celem jest zmniejszenie zagrożenia na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości i wykonywania niebezpiecznych manewrów przez kierujących motocyklami, eliminowanie z ruchu drogowego kierujących motocyklami bez wymaganych uprawnień oraz eliminowanie z ruchu motocykli niesprawnych technicznie.

Już jutro na drogach województwa pomorskiego mundurowi zwrócą szczególną uwagę na motocyklistów. Działania „Motocykle” mają na celu zmniejszenie zagrożenia na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości i wykonywania niebezpiecznych manewrów przez kierujących motocyklami, eliminowanie z ruchu drogowego kierujących motocyklami bez wymaganych uprawnień oraz eliminowanie z ruchu motocykli niesprawnych technicznie.

W roku 2017 motocykliści uczestniczyli w 2240 wypadkach drogowych, w których zginęło 218 kierujących motocyklami i 13 pasażerów. W zeszłym roku, właśnie w sierpniu zginęło najwięcej użytkowników jednośladów – 407. Do 51,3% wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści lub ich pasażerowie, przyczynili się inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi. Główną przyczyną tych zdarzeń było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 754 wypadki w których zginęły 54 osoby. Motocykliści byli sprawcami 915 wypadków, w których zginęło 127 osób. Główną przyczyną tragicznych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków – 529 przypadków w których zginęło 77 osób, a 515 zostało rannych.

Reakcja mundurowych na przypadki nieodpowiedzialnego zachowania kierujących motocyklami będzie bezwzględna. Nadmierna prędkość, jazda na jednym kole, wykonywanie niebezpiecznych manewrów, jazda bez wymaganych uprawnień to główne „grzechy” użytkowników motocykli. Podczas działań zostaną wykorzystane samochody nieoznakowane, wyposażone w wideorejestrator oraz oznakowane motocykle.

Przypominamy, że podjęcie ucieczki jest zachowaniem skrajnie niebezpiecznym, którego konsekwencją jest zatrzymanie prawa jazdy oraz skierowanie sprawy do sądu. Niezatrzymanie się do kontroli drogowej, zgodnie z art. 178b Kodeksu karnego jest przestępstwem za które sąd może skazać na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.