Data publikacji: 2018-07-02     Jednostka: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku

 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zatrzymali 45-latka, który posługiwał się najprawdopodobniej fałszywym prawem jazdy. Mężczyzna został zatrzymany, teraz może mu grozić do 5 lat więzienia.

W niedzielę o godz. 20.00 policjanci gdańskiej drogówki w trakcie kontroli drogowej przy ul. Piekarniczej zatrzymali kierowcę mercedesa. Podczas rutynowych czynności funkcjonariusze poprosili kierowcę o dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy. 45 letni mieszkanie Pruszcza Gdańskiego okazał policjantom prawo jazdy wydane na jego nazwisko przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii.

 Okazany blankiet prawa jazdy wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy co do jego autentyczności. Policjanci w trakcie wstępnych oględzin, przy pomocy systemu elektronicznego porównali dokument ze wzorcem. Wynik tego sprawdzenia wykazał wiele różnic kontrolowanego dokumentu z autentycznym.

 Rozmieszczenie napisów, znaków i hologramów nie było zgodne z wzorem autentycznego prawa jazdy i dla policjantów było jasne, że mają do czynienia najprawdopodobniej z fałszywym dokumentem. Kierowca został zatrzymany i spędził noc w policyjnej celi. Podejrzane prawo jazdy zostało poddane dalszym oględzinom przez technika kryminalistyki, który przy użyciu lampy emitującej promienie UV zebrał kolejne dowody podważające autentyczność dokumentu.

 Prawo jazdy zostało zabezpieczone jako dowód w sprawie, ale przedtem będzie poddane ekspertyzie przez biegłego sądowego.

Zatrzymany mężczyzna najprawdopodobniej usłyszy zarzut dotyczący posługiwania się fałszywym dokumentem.

 Za to przestępstwo grozi kara wolności do 5 lat


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.