Data publikacji: 2018-05-11     Jednostka: Komisariat III Policji w Gdańsku

Dzięki błyskawicznie podjętym działaniom mundurowych i szybkiej informacji o przestępstwie od pokrzywdzonego, mieszkaniec Gdańska nie stracił swoich oszczędności. Mężczyzna po tym jak otrzymał telefon od oszusta podającego się za funkcjonariusza CBŚP, przelał na wskazane numery rachunków łącznie 50 tysięcy złotych, a stróże prawa w porozumieniu z pracownikami banku nie dopuścili do przekazania oszustom tych pieniędzy. Podobne telefony tego dnia otrzymało jeszcze kilku innych mieszkańców miasta, którzy nie dali się oszukać przestępcom.

Zapewne nie ma już osoby, która nie słyszała o współczesnych metodach działania oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych. Przestępcy nie ustają w swoich działaniach, aby wyłudzić kolejne środki od mieszkańców naszego miasta. Wczoraj, znów do kilku seniorów w Gdańsku zadzwonił oszust podający się za funkcjonariusza Policji. Przestępcy informowali o tym, że realizują „tajną operację” wymierzona przeciwko hakerom, którzy właśnie chcą okraść seniorów do których dzwonią. Do sytuacji, gdzie senior dał wiarę oszustom doszło około godziny 16:00. Do mieszkańca miasta dodzwoniła się kobieta, który powiedziała, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji. Podczas rozmowy pokrzywdzony został poinformowany o wykonywanej „tajnej operacji” dzięki której policjanci będą zatrzymywać przestępców, którzy dokonują oszustw bankowych. Przestępca polecił seniorowi by poszedł do banku i wypłacił 50 000 złotych. Następnie zgodnie z sugestią kobiety senior przelał pieniądze na wskazane przez oszusta rachunki bankowe. Mężczyzna po powrocie do domu i rozmowie z najbliższymi zorientował się, że został oszukany. Po chwili o tym zdarzeniu zostali poinformowani mundurowi z komisariatu Policji we Wrzeszczu. Ich natychmiastowe działania i współpraca z pracownikami banków zapobiegła przekazaniu oszustom pieniędzy, dzięki temu pokrzywdzony nie straciła swoich oszczędności.

Apelujemy! Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz! Nie ma znaczenia za kogo się podają. Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach i nie proszą o przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję telefonując pod numer 997 lub 112.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.