Data publikacji: 2018-05-10     Jednostka: Komenda Miejska Policja w Gdańsku

Wczoraj popołudniu policjanci na polecenie prokuratora zatrzymali 36-letniego mieszkańca Gdańska, który usłyszał zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz kierowania samochodem pomimo cofniętych uprawnień. Zatrzymany 36-latek został objęty policyjnym dozorem. Sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa w ruchu lądowym może grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

Komenda Miejska Policji w Gdańsku prowadziła dochodzenie w sprawie niezatrzymania się do kontroli drogowej przez kierowcę białego Mercedesa, który kierował samochodem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania. Do zdarzenia doszło 25 kwietnia około godziny 17.00. Policjanci z komendy miejskiej patrolowali ulice miasta, w pewnym momencie funkcjonariusze zauważyli znanego im z wcześniejszych interwencji 36-letniego mężczyznę o którym wiedzieli, że nie ma uprawnień do kierowania samochodami.

Kierowca jechał z bardzo dużą prędkością policjanci dali mu sygnał do zatrzymania się. Mężczyzna zlekceważył ten znak i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Sprawca uciekał zmuszając innych uczestników ruchu do zjeżdżania na pobocze, gwałtownego hamowania i zatrzymania. W trakcie ucieczki kierowca dopuścił się szeregu wykroczeń, uderzył w znak drogowy przy przejściu dla pieszych, zmuszając osoby stojące w pobliżu do ucieczki. Kierowca podczas pościgu m.in. ulicami Jabłoniową, ul. Stężycką, ul. Goplańską i ul. Otomińską, nie stosował się do linii podwójnej ciągłej, zakazu wyprzedzania, zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach oraz powodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci pomimo, że nie zatrzymali sprawcy bezpośrednio po pościgu cały czas pracowali nad ta sprawą. Nadzór nad nią objął również prokurator, który wydał postanowienie o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu podejrzanego do Prokuratury Gdańsk- Śródmieście. Wczoraj policjanci z komendy miejskiej zatrzymali mężczyznę i doprowadzili go przed oblicze prokuratora, który postawił 36-latkowi trzy zarzuty dotyczące sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz kierowania samochodem pomimo cofniętych uprawnień. Zatrzymany 36-latek został objęty policyjnym dozorem. Sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym może grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku prosi o kontakt wszystkich świadków tego zdarzenia, kierowców, którzy mają w swoich samochodach wideorejestratory jazdy, które być może zarejestrowały ucieczkę sprawcy przed policyjnym pościgiem. Osoby te w sposób znaczący mogą pomóc w zakończeniu postępowania.

Z wszelkimi informacjami można zgłaszać się do Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przy ulicy Nowe Ogrody 27 lub poprzez kontakt telefoniczny z osobą prowadzącą sprawę - tel. 58-321-62-78 lub do sekretariatu Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego pod numer (58) 321-62-60


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.