Data publikacji: 2018-04-30     Jednostka: Komisariat II Policji w Gdańsku

35-letni mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania usłyszał w miniony piątek zarzut kradzieży z włamaniem do samochodu. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów w jednym z mieszkań na terenie miasta.  Funkcjonariusze odzyskali ukradzione z auta przedmioty. Za kradzież z włamaniem 0 grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Zwracamy się z apelem o niepozostawianie cennych rzeczy w samochodach. Złodziej czeka na okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie naszego mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży.

W miniony piątek policjanci z wydziału dochodzeniowo- śledczego ze Śródmieścia  postawili zarzut kradzieży z włamaniem do pojazdu 35-letniemu mężczyźnie. Do włamania doszło  23 kwietnia tego roku. przy ul. Rajskiej. Sprawca wybił szybę samochodu i ukradł z niego warte 2 tysiące złotych przedmioty m. in. plecak w których znajdowała się m. in. odzież, oraz laptop.

Sprawą zaraz po zgłoszeniu zajęli się kryminalni. Zabezpieczone na miejscu zdarzenia ślady przestępstwa, a także zdobyte przez policjantów informacje pozwoliły na wytypowanie osoby podejrzewanej o to włamanie. Z ustaleń policjantów wynikało, że sprawcą może być 35-letni mężczyzna bez stałego miejsca zameldowania, który trudni się kradzieżami.

Funkcjonariusze 35-letniego mężczyznę zatrzymali w jednym z mieszkań na terenie miasta. Podczas przeszukania policjanci znaleźli rzeczy ukradzione z samochodu. Ponadto policjanci podczas analizowania innych, podobnych zdarzeń udowodnili mężczyźnie, ze jest sprawcą jeszcze jednej kradzieży, do której doszło na terenie jednego ze sklepów. Tam według ustaleń funkcjonariuszy mężczyzna ukradł plecak w którym były dokumenty pokrzywdzonej.

Za popełnione przestępstwa może grozić do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają o tym, że

wybicie szyby w aucie i zabranie torby pozostawionej na siedzeniu samochodu zajmuje złodziejowi kilka, kilkanaście sekund. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja. Kierowcy i pasażerowie często bagatelizują wartość przedmiotów pozostawianych przez siebie w autach. Dla złodzieja, często przypadkowego, nawet pusta torba, stara nawigacja, karton po komputerze czy telefonie ma wartość i budzi jego zainteresowanie. Bez większego zastanowienia wybije szybę, aby zabrać pozostawioną rzecz i sprawdzić, czy przypadkiem ma jakąś wartość. Często wydaje nam się, że w pobliżu nie ma nikogo i pozostawiamy w samochodzie cenne przedmioty. Wychodzimy przecież z auta tylko na chwilę, po to by szybko coś załatwić i zaraz wrócić. Jakie jest później nasze zdziwienie, gdy z samochodu znikają dokumenty, pieniądze i inne cenne przedmioty.

Gdańscy policjanci apelują do kierowców i pasażerów, aby nie pozostawiali w autach sprzętu elektronicznego, pudeł, toreb, plecaków, odzieży, dokumentów, telefonów komórkowych, nawigacji itp. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od tego jak bardzo jesteśmy roztropni i uważni.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.