Data publikacji: 2018-04-11     Jednostka: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku

3645 skontrolowanych kierowców i wyeliminowanie z ruchu drogowego sześciu  kierujących pod wpływem alkoholu – to efekt wczorajszej akcji „Alkohol i narkotyki", przeprowadzonej przez gdańskich policjantów. Jeden z tych kierowców można powiedzieć że sam "oddał się" w ręce funkcjonariuszy, po tym jak przyjechał na przesłuchanie fiatem seicento mając w wydychanym powietrzu ponad 0,4 promila.

Wczoraj gdańscy policjanci prowadzili akcję pod nazwą "Alkohol i Narkotyki".  Działania funkcjonariuszy ukierunkowane były na przeprowadzenie kontroli maksymalnej ilości kierowców i wyeliminowanie z ruchu tych, którzy kierują pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Punkty kontrolne zorganizowano w różnych dzielnicach miasta oraz na głównych ciągach komunikacyjnych miasta Gdańska. W przeciągu kilku godzin skontrolowano około 3645 kierowców. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń badania wykonywane były szybko i skutecznie.

W trakcie działań policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 6 kierujących pod wpływem alkoholu , którzy mieli w wydychanym powietrzu od 0,22 do 2 promili. Niechlubnym rekordzistą okazał się być 43-latek z Gdańska, który został zatrzymany do kontroli o godz. 06:20 na ul. Gdańskiej. Podczas rozmowy z kierowcą dacia dokker, policjanci wyczuli od niego wyraźną woń alkoholu. Jak się okazało, gdańszczanin kierował pojazdem mając w wydychanym powietrzu aż 2 promile alkoholu. Dwie godziny później do Wydziału ds. Przestępstw w Ruchu Drogowym i Wykroczeń stawił się 22-latek Gdańska, który został wezwany na przesłuchanie jako sprawca wykroczenia polegającego na nieprawidłowym parkowaniu. W trakcie rozmowy z mężczyzną policjantka wyczuła od niego silny zapach alkoholu.  22-latek przyznał się, że na przesłuchanie przyjechał fiatem seicento, który zaparkował przy Wydziale Ruchu Drogowego. Młody mężczyzna natychmiast został przebadany alkomatem. To badanie wykazało, że kierował autem mając w wydychanym powietrzu ponad 0,4 promila. 22-latek po przesłuchaniu otrzymał kolejne wezwanie na przesłuchanie w charakterze sprawcy wykroczenia – tym razem odpowie za kierowanie samochodem w stanie po użyciu alkoholu.

Pamiętajmy! Każda osoba wsiadająca za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków stanowi realne zagrożenie dla siebie oraz zdrowia i życia innych użytkowników dróg. Nawet najmniejsza ilość alkoholu czy środków odurzających w organizmie prowadzi do drastycznego zmniejszenia zdolności kierowania pojazdem. Alkohol i narkotyki powodują zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a co za tym idzie - ograniczają zdolność do precyzyjnej obsługi pojazdów.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.