Data publikacji: 2018-03-28     Jednostka: Wydział Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku

16 godzin działań, 146 policjantów ruchu drogowego i prewencji, 62 ukaranych pieszych i 5 rowerzystów, 57 wykroczenia popełnione przez kierowców, w tym 11 względem pieszych i rowerzystów. Tak można by liczbami podsumować wyniki wczorajszych działań dotyczących niechronionych uczestników ruchu drogowego. W działaniach policjantów nie chodzi jednak o liczby, lecz o bezpieczeństwo na drogach Gdańska.

Podczas wczorajszych działań policjanci zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, czyli wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Kontrole funkcjonariuszy dotyczyły między innymi kierujących pojazdami, gdyż to właśnie wielokrotnie ich brawura jest przyczyną potrąceń, w których piesi tracą zdrowie a nawet życie. Tego dnia policjanci ujawnili  57 przypadki wykroczeń popełnionych przez kierowców. Wśród nich było11 sprawców wykroczeń popełnionych względem pieszych i rowerzystów ( nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy nieprawidłowe przejeżdżanie przejścia dla pieszych, przejazdu dla rowerzystów). Nie obyło się też bez mandatów nałożonych na pieszych, którzy w sposób rażący naruszyli przepisy ruchu drogowego - w sumie otrzymało je 62 osoby. W 8 przypadkach policjanci zastosowali pouczenia.  Podczas działań policjanci dyscyplinowali tych,  którzy przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych , nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej czy też wchodzili na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd.   4 mandaty nałożono również na kierujących rowerem.
Podczas wczorajszych działań policjanci przeprowadzili interwencje wobec 70 pieszych, którzy złamali przepisy ruchu drogowego. Wśród nich było aż 8 osób pod wpływem alkoholu. Wszyscy nietrzeźwi sprawcy wykroczeń to mężczyźni w wieku od 23 do 60  lat. Osoby te mając w wydychanym powietrzu od 1 do 3,3 promili alkoholu, przechodziły przez jezdnię na czerwonym świetle lub też przechodziły przez ulicę w miejscu do tego zabronionym. Wczoraj  policjanci wyeliminowali też z ruchu drogowego 4 rowerzystów, którzy byli pod wpływem alkoholu.

Działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"  mają na celu poprawę bezpieczeństwa ale też uświadomienie pieszym, że oni również w dużym stopniu są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i mogą stać się sprawcami czy też ofiarami zdarzeń drogowych przez nieprzestrzeganie przepisów.

W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci przypominają:

KIEROWCO!!!
Obowiązek ustępowania pieszym znajdującym się na przejściu wynika z art.26 prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu”.


PIESZY POWINIEN!!!!
- upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię i obserwować ruch pojazdów z obu kierunków;
- nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych, ponieważ kierowca nie zatrzyma pojazdu w miejscu;
- nie wchodzić na jezdnię zza pojazdu ( np. autobusu) przy braku pełnej widoczności
- nie wbiegać na jezdnię;
- przekraczać jezdnię tylko w miejscach dozwolonych.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.