Data publikacji: 2018-03-26     Jednostka: Komisariat VI Policji w Gdańsku

W miniony weekend policjanci dwukrotnie brali udział w interwencjach, które uratowały życie dwóm mieszkańcom miasta. Najpierw dzięki wymianie informacji pomiędzy konsultantem ogólnopolskiej Linii Wsparcia ITAKA, a dzielnicowym uratowano 25-letnią kobietę, która po napisaniu pożegnalnego listu zażyła dużą ilość leków. W drugim przypadku policjanci ruchu drogowego poprzez reanimację przywrócili oddech 81-latkowi, który zasłabł na ulicy.

W miniony piątek około godziny 21.30, pod koniec służby dzielnicowego sierż. Emila Marchewki na numer jego telefonu służbowego, zadzwoniła konsultantka Ogólnopolskiej Linii Wsparcia z Fundacji ITAKA ( telefon 22 654 70 70), która powiedziała mu, że drugi z konsultantów rozmawia właśnie z młodą kobietą mieszkającą w rejonie służbowym policjanta, która po napisaniu listu pożegnalnego do najbliższych zażyła nieokreśloną liczbę tabletek nasennych oraz przeciwbólowych. Według konsultanta Linii Wsparcia z kobietą był co raz słabszy kontakt werbalny.

Policjant natychmiast przekazał uzyskaną informację oficerowi dyżurnemu i na sygnale pojechał pod wskazany adres. Podczas przejazdu radiowozem na wysokości ul. Marynarki Polskiej doszło do kolizji drogowej w wyniku której radiowóz uległ uszkodzeniu i nie było możliwe, aby dojechać nim na miejsce. Dzielnicowy nie czekając na wsparcie kolegów zatrzymał kierowcę skody, który zawiózł go na miejsce zdarzenia i tam asystował mu również podczas interwencji. Policjant po wejściu do mieszkania zauważył leżącą na łóżku półprzytomną kobietę, a przed nią wiele pustych opakowań po różnych lekach. Sierżant Marchewka cały czas nawiązywał rozmowę z modą kobietą nie dopuszczając do tego aby utraciła przytomność oraz udzielił jej pomocy przedmedycznej. W tym czasie kierowca skody, który asystował funkcjonariuszowi zadzwonił po pogotowie. Ratownicy medyczni, którzy przyjechali na miejsce przewieźli kobietę do szpitala.

Dzięki szybkiej wymianie informacji pomiędzy konsultantami Linii Wsparcia, a dzielnicowym oraz pomocy osoby postronnej, która udzieliła wsparcia dzielnicowemu nie doszło do tragedii.

Do kolejnej interwencji policjantów związanej z ratowaniem życia doszło w minioną sobotę. Wzorowa reakcja mężczyzny oraz natychmiastowa pomoc funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przyczyniły się do uratowania życia mieszkańcowi miasta. Około godziny 13.15 podczas gdy st.sierż Natalia Wasiłowicz wspólnie z asp. Wojciechem Zarzyckim obsługiwali kolizję drogową, do której doszło przy ul. Jagiellońskiej podbiegł do nich mężczyzna, który zaalarmował ich o tym, że za blokiem leży nieprzytomny starszy pan. Z relacji świadków wynikało, że 81-latek kilka minut wcześniej spacerował, nagle stracił równowagę i się przewrócił.

W związku z tym, że mężczyzna nie oddychał policjantka zaczęła reanimować 81-latka, aż do czasu przyjazdu pogotowia. Przeprowadzona akcja reanimacyjna zaowocowała przywróceniem funkcji życiowych ratowanemu człowiekowi. Mieszkaniec Gdańska został zabrany do szpitala na odział intensywnej terapii i otoczony specjalistyczną opieką lekarską. Dzięki szybko udzielonej pierwszej pomocy policjantów i służb ratunkowych oraz wzorowej reakcji świadków, którzy wiedząc, że policjanci są w pobliżu poprosili ich o pomoc, życie starszego człowieka zostało uratowane.

Pamiętajmy!

Nie bądźmy obojętni na los innych. Zwracajmy uwagę na osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy - ktoś, kto siedzi lub leży na ziemi, wcale nie musi być pod wpływem alkoholu. Być może taka osoba nagle gorzej się poczuła i niezbędna jest jej pomoc medyczna.


Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.