Data publikacji: 2018-01-26     Jednostka: Komenda Miejska Policji w Gdańsku

Już w poniedziałek rozpoczynają się w naszym województwie dwutygodniowe ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Gdańscy policjanci jak co roku prowadzą działania polegające na zwiększeniu nadzoru nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym podczas wzmożonych przejazdów. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży policjanci z ruchu drogowego przeprowadzają kontrole autokarów oraz rozmawiają z dziećmi o ich bezpieczeństwie podczas spotkań w szkołach oraz w kinie Helios w ramach Akademii Bezpieczeństwa.

Już w najbliższy poniedziałek rozpoczną się dwutygodniowe ferie dla dzieci i młodzieży naszego województwa. By zapewnić bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży gdańscy policjanci od początku stycznia prowadzili z nimi rozmowy o ich bezpieczeństwie osobistym podczas spotkań w szkołach oraz w kinie Helios w ramach Akademii Bezpieczeństwa. Policjanci podczas pogadanek z uczniami przekazywali im wiedzę niezbędną do tego aby wolny czas spędzić bezpiecznie.

W zainteresowaniu Policji znajdują się także autobusy przewożące dzieci i młodzież, zwłaszcza w okresie wyjazdów i powrotów z zimowisk. Rodzice bądź organizatorzy chcący upewnić się co do bezpieczeństwa transportu, powinni kontaktować się z komendą miejską na kilka dni przed planowanym wyjazdem i uzgodnić miejsce oraz termin kontroli. Policjanci już od ubiegłego tygodnia sprawdzają autobusy i autokary, kontroli poddają nie tylko stan techniczny, ale uprawnienia kierowców, dokumenty pojazdu oraz zbadają stan trzeźwości kierującego.

Na kontrolę autokaru można umówić się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu tego z policjantami gdańskiej drogówki, zgłaszając potrzebę kontroli najlepiej na kilka dni przed planowanym wyjazdem – tel.(58) 321 64 82, (58) 321 69 47

By zmniejszyć ilość wypadków, policjanci ruchu drogowego będą pełnić służbę w wytypowanych miejscach, na drogach najbardziej zagrożonych wypadkami. Ich głównym zadaniem będzie konsekwentne ściganie osób naruszających ograniczenia prędkości, eliminacja z ruchu nietrzeźwych kierujących, ujawnianie naruszeń w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i warunków przewożenia dzieci oraz przestrzegania przez pieszych przepisów ruchu drogowego.

Dodatkowo policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku podczas organizowanych zimowisk spotkają się z uczniami szkół podstawowych, którym wręczone zostaną elementy odblaskowe.

PORADY PRZED FERIAMI

Przewożenie nart:

Przewożąc narty na dachu należy zwrócić uwagę aby nie przekroczyć maksymalnego dozwolonego obciążenia bagażnika lub boxu, który umieszczamy na dachu pojazdu. Narty powinny być przewożone w pokrowcach, zabezpieczone tak, aby nie wystawały poza obrys pojazdu oraz muszą być dobrze umocowane. 
Narty można przewozić również wewnątrz pojazdu, w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia dla kierowcy i pozostałych pasażerów oraz nie wystawały przez szyby i były w pokrowcach dobrze umocowane , można też umieścić je w specjalnym tunelu w który wyposażone są niektóre m-ki samochodów.

Przygotowanie do podróży:

 • sprawdźmy trasę podróży – zarówno utrudnienia drogowe, jak i warunki atmosferyczne,
 • wyjedźmy wcześniej, by potem nie starać się nadganiać czasu,
 • sprawdźmy stan techniczny pojazdu,
 • starannie zabezpieczmy bagaż,
 • w drogę wyruszajmy wypoczęci,
 • podczas dłuższych podróży zadbajmy o regularne przerwy

Wyjazd na zimowisko:

Gdy dziecko wyjeżdża na zimowisko, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, by:

 • w czasie przejazdu dzieci będą miały zapewnioną opiekę 
  pojazd wyznaczony do przewozu dzieci ma aktualne badania techniczne, ubezpieczenie OC

 • nie rozmawiało z osobami przypadkowo poznanymi i nie przyjmowało poczęstunku oferowanego przez osoby nieznajome,

 • nie oddalało się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna,

 • w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty.

Ferie w domu:

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne formy aktywności na śniegu mogą sprawić wiele radości. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i ostrożność.

 • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań;
 • Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
 • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
 • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie; Korzystaj z wyznaczonych lodowisk - bezwzględnie unikaj wchodzenia na zamarznięte rzeki, czy stawy;
 • w razie potrzeby, np. w przypadku zabłądzenia, o drogę najlepiej pytaj policjanta lub inną osobę w mundurze, np. żołnierza, strażnika miejskiego lub osobę z odpowiednim oznaczeniem, np. przewodnika turystycznego;
 • Wieczorem używaj elementów odblaskowych, aby być widocznym dla kierowców;
 • Klucze do mieszkania noś zawsze dobrze zabezpieczone pod odzieżą i nie podawaj nikomu adresu zamieszkania;
 • Nie otwieraj drzwi osobom nieznajomym;


   Życzymy wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

 

Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2018 r.